Scan date : 27/04/2024 22:42
DayHourType Event Name LangEvent nameShort EventExtended LangExtended Event
27/0402h26>02h59 (0x00) ?srpLikovi revolucijeIvo Lola Ribar , pravnik i revolucionar, jedan od organizatora i predvodnika omladinskog i studentskog revolucionarnog pokreta u Jugoslaviji, organizator omladinskog antifa¹istièkog pokreta u toku.srpIvo Lola Ribar , pravnik i revolucionar, jedan od organizatora i predvodnika omladinskog i studentskog revolucionarnog pokreta u Jugoslaviji, organizator omladinskog antifa¹istièkog pokreta u toku NOB-a, sekretar CK SKOJ-a i narodni heroj Jugoslavije. Sin je hrvatskog i jugoslovenskog politièara Ivana Ribara. Ivo Lola Ribar odrastao je u Ðakovu, Karlovcu i Beogradu. ©kolovao se u Parizu i ®enevi, a diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu, 1939. godine. U vreme kada je pohaðao gimnaziju zainteresovao se za dru¹tvena i politièka zbivanja. Tokom studija dru¾io se sa studentima-komunistima, pa je 1936. godine postao èlan Komunistièke partije. Po direktivi CK KPJ, 1937. godine je pre¹ao u Zagreb, gde je postao rukovodilac Centralne izvr¹ne komisije pri CK KPJ, koja je kasnije prerasla u Centralni komitet SKOJ-a. Posle okupacije Jugoslavije, 1941. godine aktivno je radio na organizovanju i pripremi oru¾anog ustanka. Bio je jedan od organizatora Prvog kongresa antifa¹istièke omladine, odr¾anog decembar 1942. godine u Bihaæu. Poginuo je 27. novembra 1943. godine prilikom neprijateljskog vazdu¹nog napada na avion kojim je trebalo da se sa Glamoèkog polja prebaci u Italiju.Za narodnog heroja progla¹en je 18. novembra 1944. godine, a njegovi posmrtni ostaci su 1948. preneti u Beograd i sahranjeni u Grobnicu narodnih heroja na Kalemegdanu. U toku rata je poginuo i njegov mlaði brat Jurica Ribar.
27/0402h59>03h31 (0x00) ?srpRiznice kulturnog blagaSerijal Riznice kulturnog blaga sniman je sedamdesetih i osamdesetih godina.srpSerijal Riznice kulturnog blaga sniman je sedamdesetih i osamdesetih godina.
27/0403h31>03h59 (0x00) ?srpSlikari i vajariU Beogradu je 1957. godine, samo desetak dana posle smrti Mo¹e Pijade, odr¾ana velika izlo¾ba njegovih dela.srpU Beogradu je 1957. godine, samo desetak dana posle smrti Mo¹e Pijade, odr¾ana velika izlo¾ba njegovih dela. Tako je dobar deo javnosti saznao da Mo¹a Pijade nije bio samo istaknuti revolucionar i dr¾avnik, veæ i znameniti slikar. Odluku da postane slikar, Mo¹a Pijade (roðen 1890. godine u Beogradu u poznatoj porodici sefardskih Jevreja), doneo je pod uticajem starijeg brata, koji mu je iz Austrije i Nemaèke donosio slikarske monografije. Slikarstvo je prvo uèio u Beogradu u Umetnièko-zanatskoj ¹koli kod Marka Murata, da bi potom pohaðao privatne èasove kod Pa¹ka Vuèetiæa. Beograd napu¹ta 1906. godine. Odlazi prvo u Minhen a potom u Pariz na studije slikarstva. U Beograd se vratio 1910. godine, a veæ naredne je prvi put izlo¾io svoja dela u Somboru. Poèetak Prvog svetskog rata proveo je kao nastavnik crtanja u Gimnaziji u Ohridu. Slikarski koncept Mo¹e Pijade zasnovan je na prirodi, obliku i svetlosti. Iako modernistièki opredeljen, Mo¹a Pijade je ostao dosledan realistièkoj formi do kraja stvarala¹tva. Umetnièka biografija Mo¹e Pijade tesno je povezana sa onom revolucionarnom, jer je veliki broj dela naslikao ili nacrtao tokom godina provedenih u zatvoru u Sremskoj Mitrovici i Lepoglavi. Mo¹a Pijade je naslikao oko 120 slika (od kojih je veæina izgubljena) i vi¹e stotina skica i crte¾a. Najvrednije slike nalaze se u dva beogradska muzeja - Narodnom i Muzeju savremene umetnosti.
27/0403h59>04h57 (0x00) ?srpVreme televizijeRAST prvi deo (1967-1971) osma epizoda serije Vreme televizije.srpRAST prvi deo (1967-1971) osma epizoda serije Vreme televizije. Novom razvojnom politikom Televizija Beograd postaje moderni, slo¾eni programsko-tehnolo¹ki sistem velike moæi i uticaja, a njeni reprezentativni programi zavidnog kvaliteta koje veæ gleda milionski auditorijum. Kao ¹to je i ranije periode rasta Televizije Beograd obele¾io poneki spektakularni prenos, sada je to prenos operacije na otvorenom srcu koji je izveo profesor De Bejki na Drugoj hirur¹koj klinici u Beogradu. Putem televizije svet je gledao iskrcavanje èoveka na Mesec... Sve jasnije se manifestuje uticaj i moæ televizije. Poznat je obrt studentskih demonstracija 1968. posle Titovog govora na Televiziji Beograd. Posebno se govori o uvoðenju voditelja u Dnevnik i dolasku nove generacije novinara.
27/0404h57>05h19 (0x00) ?srpKako smo se zabavljali u 1971.Pregled zanimljivih dogaðaja u 1971. u realizaciji legendarnog Milovana Iliæa Minimax-a: Korida u Beogradu. Rièard Barton i Elizabet Tejlor u Puli i Ni¹u. Izbor najru¾nijeg jugoslovena.srpPregled zanimljivih dogaðaja u 1971. u realizaciji legendarnog Milovana Iliæa Minimax-a: Korida u Beogradu. Rièard Barton i Elizabet Tejlor u Puli i Ni¹u. Izbor najru¾nijeg jugoslovena. Izbor miss YU-71. Utakmica Partizan Hajduk.
27/0405h19>05h34 (0x00) ?srpBeogradski dani d¾ezaAnsambl trubaèa Du¹ka Gojkoviæa Najstariji snimak iz Dokumentacije Televizije Beograd sa èuvenim d¾ez trubaèem i kompozitorom Du¹kom Gojkoviæem.srpAnsambl trubaèa Du¹ka Gojkoviæa Najstariji snimak iz Dokumentacije Televizije Beograd sa èuvenim d¾ez trubaèem i kompozitorom Du¹kom Gojkoviæem. Emisija sadr¾i dve numere, od kojih je prva, Quo Vadis Samba, snimljena na koncertu u Domu omladine, a druga u jednom od studija Radio Beograda. Sa ekipom vrhunskih d¾ez muzièara iz cele biv¹e Jugoslavije, meðu kojima su bili Bora Rokoviæ, Lala Kovaèev, Kre¹imir Remeta, Stjepko Gut, Ladislav Fidri i Petar Ugrin, Du¹ko Gojkoviæa je nastupao na najveæim evropskim d¾ez pozornicama. Ljubitelji d¾eza istièu da je ovaj snimak jedan od najznaèajnijih u Dokumentaciji Televizije Beograd.
27/0405h34>05h46 (0x00) ?srpTevetekaU eksterijerima i enterijerima dubrovaèkih palata, stihove Jovana Duèiæa govori Zoran Ristanoviæ, a na muziku Nikole Hercigonje igra primabalerina Vi¹nja Ðorðeviæ.srpU eksterijerima i enterijerima dubrovaèkih palata, stihove Jovana Duèiæa govori Zoran Ristanoviæ, a na muziku Nikole Hercigonje igra primabalerina Vi¹nja Ðorðeviæ. Po svedoèenju Vi¹nje Ðorðeviæ, emisija je snimana u februaru i ona je jedva uspela da zavr¹i snimanje po veoma hladnom vremenu. To se i vidi na snimku: glumac je u kaputu, a balerina u laganim baletskim kostimima.
27/0405h46>05h49 (0x00) ?srpAzra-GracijaU¾ivajte u jednoj od najpopularnijih numera èuvene jugoslovenske grupe "Azra" uz koju su stasavale brojne generacije.srpU¾ivajte u jednoj od najpopularnijih numera èuvene jugoslovenske grupe "Azra" uz koju su stasavale brojne generacije.
27/0405h49>06h00 (0x00) ?srpIza naslovaU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike.srpU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. ©ta se krije iza naslova Stankoviæevog dela "©to se bore misli moje" saznaæete u ovoj epizodi.
27/0406h00>06h15 (0x00) ?srpDom u kome ¾ivimEmisija pod nazivom "Dom u kome ¾ivim" snimljena je prema scenariju Vladimira Andriæa 1973. godine i govori o ¾ivotu deèaka u primorskom mestu, o tome ¹ta za njega znaèi izlazak barkom na more.srpEmisija pod nazivom "Dom u kome ¾ivim" snimljena je prema scenariju Vladimira Andriæa 1973. godine i govori o ¾ivotu deèaka u primorskom mestu, o tome ¹ta za njega znaèi izlazak barkom na more.
27/0406h15>06h28 (0x00) ?srpKad sam bio maliVeliki televizijski reditelj i pisac Radivoje Lola Ðukiæ , govori o svom sreænom detinjstvu i prvim seæanjima.srpVeliki televizijski reditelj i pisac Radivoje Lola Ðukiæ (1923-1995), govori o svom sreænom detinjstvu i prvim seæanjima.
27/0406h28>06h47 (0x00) ?srpKad sam bio maliSerija "Kad sam bio mali" emitovala se od 1965. do 1967. godine.srpSerija "Kad sam bio mali" emitovala se od 1965. do 1967. godine. Snimljeno je preko trideset emisija u kojima o svom detinjstvu govore poznati iz sveta knji¾evnosti, muzika, likovne, filmske, pozori¹ne umetnosti i sporta.
27/0406h47>07h18 (0x00) ?srpKaravanMilan Kovaèeviæ , autor serijala "Karavan" i Dragan Kuli¹iæ, snimatelj, prepe¹aèili su 1975. godine planinu Grmeè u potrazi za lepim pejza¾ima i zanimljivim prièama.srpMilan Kovaèeviæ , autor serijala "Karavan" i Dragan Kuli¹iæ, snimatelj, prepe¹aèili su 1975. godine planinu Grmeè u potrazi za lepim pejza¾ima i zanimljivim prièama. Zabele¾ili su kamerom borbu bikova, ribolovce pored reke Dabar, brezove ¹ume, vodenice, pa¹njake, ¾etvu p¹enice i seèu drva u planini.Ekipa "Karavana" obi¹la je rodnu kuæu revolucionara Sime Milju¹a i mesto na kome se nalazila partizanska bolnica, u selu Korèanici.
27/0407h18>07h48 (0x00) ?srpLjudi govoreJedna od bezbrojnih neveselih prièa o posleratnom stradanju srpskih domaæina zbog otkupa, tj. terora koji je sproveden u ime "novog ¾ivota i svetle buduænosti".srpJedna od bezbrojnih neveselih prièa o posleratnom stradanju srpskih domaæina zbog otkupa, tj. terora koji je sproveden u ime "novog ¾ivota i svetle buduænosti". Jedan od tih stradalnika, Bogdan Ovèarov iz Izbi¹ta u Banatu, prièa kako mu je oduzeta sva imovina i kako je robijao, a potom mukotrpnim radom na tuðoj zemlji ponovo sticao.
27/0407h48>08h26 (0x00) ?srpKrugEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.srpEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.
27/0408h26>08h59 (0x00) ?srpLikovi revolucijeIvo Lola Ribar , pravnik i revolucionar, jedan od organizatora i predvodnika omladinskog i studentskog revolucionarnog pokreta u Jugoslaviji, organizator omladinskog antifa¹istièkog pokreta u toku.srpIvo Lola Ribar , pravnik i revolucionar, jedan od organizatora i predvodnika omladinskog i studentskog revolucionarnog pokreta u Jugoslaviji, organizator omladinskog antifa¹istièkog pokreta u toku NOB-a, sekretar CK SKOJ-a i narodni heroj Jugoslavije. Sin je hrvatskog i jugoslovenskog politièara Ivana Ribara. Ivo Lola Ribar odrastao je u Ðakovu, Karlovcu i Beogradu. ©kolovao se u Parizu i ®enevi, a diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu, 1939. godine. U vreme kada je pohaðao gimnaziju zainteresovao se za dru¹tvena i politièka zbivanja. Tokom studija dru¾io se sa studentima-komunistima, pa je 1936. godine postao èlan Komunistièke partije. Po direktivi CK KPJ, 1937. godine je pre¹ao u Zagreb, gde je postao rukovodilac Centralne izvr¹ne komisije pri CK KPJ, koja je kasnije prerasla u Centralni komitet SKOJ-a. Posle okupacije Jugoslavije, 1941. godine aktivno je radio na organizovanju i pripremi oru¾anog ustanka. Bio je jedan od organizatora Prvog kongresa antifa¹istièke omladine, odr¾anog decembar 1942. godine u Bihaæu. Poginuo je 27. novembra 1943. godine prilikom neprijateljskog vazdu¹nog napada na avion kojim je trebalo da se sa Glamoèkog polja prebaci u Italiju.Za narodnog heroja progla¹en je 18. novembra 1944. godine, a njegovi posmrtni ostaci su 1948. preneti u Beograd i sahranjeni u Grobnicu narodnih heroja na Kalemegdanu. U toku rata je poginuo i njegov mlaði brat Jurica Ribar.
27/0408h59>09h31 (0x00) ?srpRiznice kulturnog blagaSerijal Riznice kulturnog blaga sniman je sedamdesetih i osamdesetih godina.srpSerijal Riznice kulturnog blaga sniman je sedamdesetih i osamdesetih godina.
27/0409h31>09h59 (0x00) ?srpSlikari i vajariU Beogradu je 1957. godine, samo desetak dana posle smrti Mo¹e Pijade, odr¾ana velika izlo¾ba njegovih dela.srpU Beogradu je 1957. godine, samo desetak dana posle smrti Mo¹e Pijade, odr¾ana velika izlo¾ba njegovih dela. Tako je dobar deo javnosti saznao da Mo¹a Pijade nije bio samo istaknuti revolucionar i dr¾avnik, veæ i znameniti slikar. Odluku da postane slikar, Mo¹a Pijade (roðen 1890. godine u Beogradu u poznatoj porodici sefardskih Jevreja), doneo je pod uticajem starijeg brata, koji mu je iz Austrije i Nemaèke donosio slikarske monografije. Slikarstvo je prvo uèio u Beogradu u Umetnièko-zanatskoj ¹koli kod Marka Murata, da bi potom pohaðao privatne èasove kod Pa¹ka Vuèetiæa. Beograd napu¹ta 1906. godine. Odlazi prvo u Minhen a potom u Pariz na studije slikarstva. U Beograd se vratio 1910. godine, a veæ naredne je prvi put izlo¾io svoja dela u Somboru. Poèetak Prvog svetskog rata proveo je kao nastavnik crtanja u Gimnaziji u Ohridu. Slikarski koncept Mo¹e Pijade zasnovan je na prirodi, obliku i svetlosti. Iako modernistièki opredeljen, Mo¹a Pijade je ostao dosledan realistièkoj formi do kraja stvarala¹tva. Umetnièka biografija Mo¹e Pijade tesno je povezana sa onom revolucionarnom, jer je veliki broj dela naslikao ili nacrtao tokom godina provedenih u zatvoru u Sremskoj Mitrovici i Lepoglavi. Mo¹a Pijade je naslikao oko 120 slika (od kojih je veæina izgubljena) i vi¹e stotina skica i crte¾a. Najvrednije slike nalaze se u dva beogradska muzeja - Narodnom i Muzeju savremene umetnosti.
27/0409h59>10h57 (0x00) ?srpVreme televizijeRAST prvi deo (1967-1971) osma epizoda serije Vreme televizije.srpRAST prvi deo (1967-1971) osma epizoda serije Vreme televizije. Novom razvojnom politikom Televizija Beograd postaje moderni, slo¾eni programsko-tehnolo¹ki sistem velike moæi i uticaja, a njeni reprezentativni programi zavidnog kvaliteta koje veæ gleda milionski auditorijum. Kao ¹to je i ranije periode rasta Televizije Beograd obele¾io poneki spektakularni prenos, sada je to prenos operacije na otvorenom srcu koji je izveo profesor De Bejki na Drugoj hirur¹koj klinici u Beogradu. Putem televizije svet je gledao iskrcavanje èoveka na Mesec... Sve jasnije se manifestuje uticaj i moæ televizije. Poznat je obrt studentskih demonstracija 1968. posle Titovog govora na Televiziji Beograd. Posebno se govori o uvoðenju voditelja u Dnevnik i dolasku nove generacije novinara.
27/0410h57>11h19 (0x00) ?srpKako smo se zabavljali u 1971.Pregled zanimljivih dogaðaja u 1971. u realizaciji legendarnog Milovana Iliæa Minimax-a: Korida u Beogradu. Rièard Barton i Elizabet Tejlor u Puli i Ni¹u. Izbor najru¾nijeg jugoslovena.srpPregled zanimljivih dogaðaja u 1971. u realizaciji legendarnog Milovana Iliæa Minimax-a: Korida u Beogradu. Rièard Barton i Elizabet Tejlor u Puli i Ni¹u. Izbor najru¾nijeg jugoslovena. Izbor miss YU-71. Utakmica Partizan Hajduk.
27/0411h19>11h34 (0x00) ?srpBeogradski dani d¾ezaAnsambl trubaèa Du¹ka Gojkoviæa Najstariji snimak iz Dokumentacije Televizije Beograd sa èuvenim d¾ez trubaèem i kompozitorom Du¹kom Gojkoviæem.srpAnsambl trubaèa Du¹ka Gojkoviæa Najstariji snimak iz Dokumentacije Televizije Beograd sa èuvenim d¾ez trubaèem i kompozitorom Du¹kom Gojkoviæem. Emisija sadr¾i dve numere, od kojih je prva, Quo Vadis Samba, snimljena na koncertu u Domu omladine, a druga u jednom od studija Radio Beograda. Sa ekipom vrhunskih d¾ez muzièara iz cele biv¹e Jugoslavije, meðu kojima su bili Bora Rokoviæ, Lala Kovaèev, Kre¹imir Remeta, Stjepko Gut, Ladislav Fidri i Petar Ugrin, Du¹ko Gojkoviæa je nastupao na najveæim evropskim d¾ez pozornicama. Ljubitelji d¾eza istièu da je ovaj snimak jedan od najznaèajnijih u Dokumentaciji Televizije Beograd.
27/0411h34>11h46 (0x00) ?srpTevetekaU eksterijerima i enterijerima dubrovaèkih palata, stihove Jovana Duèiæa govori Zoran Ristanoviæ, a na muziku Nikole Hercigonje igra primabalerina Vi¹nja Ðorðeviæ.srpU eksterijerima i enterijerima dubrovaèkih palata, stihove Jovana Duèiæa govori Zoran Ristanoviæ, a na muziku Nikole Hercigonje igra primabalerina Vi¹nja Ðorðeviæ. Po svedoèenju Vi¹nje Ðorðeviæ, emisija je snimana u februaru i ona je jedva uspela da zavr¹i snimanje po veoma hladnom vremenu. To se i vidi na snimku: glumac je u kaputu, a balerina u laganim baletskim kostimima.
27/0411h46>11h49 (0x00) ?srpAzra-GracijaU¾ivajte u jednoj od najpopularnijih numera èuvene jugoslovenske grupe "Azra" uz koju su stasavale brojne generacije.srpU¾ivajte u jednoj od najpopularnijih numera èuvene jugoslovenske grupe "Azra" uz koju su stasavale brojne generacije.
27/0411h49>12h00 (0x00) ?srpIza naslovaU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike.srpU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. ©ta se krije iza naslova Stankoviæevog dela "©to se bore misli moje" saznaæete u ovoj epizodi.
27/0412h00>12h15 (0x00) ?srpDom u kome ¾ivimEmisija pod nazivom "Dom u kome ¾ivim" snimljena je prema scenariju Vladimira Andriæa 1973. godine i govori o ¾ivotu deèaka u primorskom mestu, o tome ¹ta za njega znaèi izlazak barkom na more.srpEmisija pod nazivom "Dom u kome ¾ivim" snimljena je prema scenariju Vladimira Andriæa 1973. godine i govori o ¾ivotu deèaka u primorskom mestu, o tome ¹ta za njega znaèi izlazak barkom na more.
27/0412h15>12h28 (0x00) ?srpKad sam bio maliVeliki televizijski reditelj i pisac Radivoje Lola Ðukiæ , govori o svom sreænom detinjstvu i prvim seæanjima.srpVeliki televizijski reditelj i pisac Radivoje Lola Ðukiæ (1923-1995), govori o svom sreænom detinjstvu i prvim seæanjima.
27/0412h28>12h47 (0x00) ?srpKad sam bio maliSerija "Kad sam bio mali" emitovala se od 1965. do 1967. godine.srpSerija "Kad sam bio mali" emitovala se od 1965. do 1967. godine. Snimljeno je preko trideset emisija u kojima o svom detinjstvu govore poznati iz sveta knji¾evnosti, muzika, likovne, filmske, pozori¹ne umetnosti i sporta.
27/0412h47>13h18 (0x00) ?srpKaravanMilan Kovaèeviæ , autor serijala "Karavan" i Dragan Kuli¹iæ, snimatelj, prepe¹aèili su 1975. godine planinu Grmeè u potrazi za lepim pejza¾ima i zanimljivim prièama.srpMilan Kovaèeviæ , autor serijala "Karavan" i Dragan Kuli¹iæ, snimatelj, prepe¹aèili su 1975. godine planinu Grmeè u potrazi za lepim pejza¾ima i zanimljivim prièama. Zabele¾ili su kamerom borbu bikova, ribolovce pored reke Dabar, brezove ¹ume, vodenice, pa¹njake, ¾etvu p¹enice i seèu drva u planini.Ekipa "Karavana" obi¹la je rodnu kuæu revolucionara Sime Milju¹a i mesto na kome se nalazila partizanska bolnica, u selu Korèanici.
27/0413h18>13h48 (0x00) ?srpLjudi govoreJedna od bezbrojnih neveselih prièa o posleratnom stradanju srpskih domaæina zbog otkupa, tj. terora koji je sproveden u ime "novog ¾ivota i svetle buduænosti".srpJedna od bezbrojnih neveselih prièa o posleratnom stradanju srpskih domaæina zbog otkupa, tj. terora koji je sproveden u ime "novog ¾ivota i svetle buduænosti". Jedan od tih stradalnika, Bogdan Ovèarov iz Izbi¹ta u Banatu, prièa kako mu je oduzeta sva imovina i kako je robijao, a potom mukotrpnim radom na tuðoj zemlji ponovo sticao.
27/0413h48>14h26 (0x00) ?srpKrugEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.srpEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.
27/0414h26>14h59 (0x00) ?srpLikovi revolucijeIvo Lola Ribar , pravnik i revolucionar, jedan od organizatora i predvodnika omladinskog i studentskog revolucionarnog pokreta u Jugoslaviji, organizator omladinskog antifa¹istièkog pokreta u toku.srpIvo Lola Ribar , pravnik i revolucionar, jedan od organizatora i predvodnika omladinskog i studentskog revolucionarnog pokreta u Jugoslaviji, organizator omladinskog antifa¹istièkog pokreta u toku NOB-a, sekretar CK SKOJ-a i narodni heroj Jugoslavije. Sin je hrvatskog i jugoslovenskog politièara Ivana Ribara. Ivo Lola Ribar odrastao je u Ðakovu, Karlovcu i Beogradu. ©kolovao se u Parizu i ®enevi, a diplomirao je na Pravnom fakultetu u Beogradu, 1939. godine. U vreme kada je pohaðao gimnaziju zainteresovao se za dru¹tvena i politièka zbivanja. Tokom studija dru¾io se sa studentima-komunistima, pa je 1936. godine postao èlan Komunistièke partije. Po direktivi CK KPJ, 1937. godine je pre¹ao u Zagreb, gde je postao rukovodilac Centralne izvr¹ne komisije pri CK KPJ, koja je kasnije prerasla u Centralni komitet SKOJ-a. Posle okupacije Jugoslavije, 1941. godine aktivno je radio na organizovanju i pripremi oru¾anog ustanka. Bio je jedan od organizatora Prvog kongresa antifa¹istièke omladine, odr¾anog decembar 1942. godine u Bihaæu. Poginuo je 27. novembra 1943. godine prilikom neprijateljskog vazdu¹nog napada na avion kojim je trebalo da se sa Glamoèkog polja prebaci u Italiju.Za narodnog heroja progla¹en je 18. novembra 1944. godine, a njegovi posmrtni ostaci su 1948. preneti u Beograd i sahranjeni u Grobnicu narodnih heroja na Kalemegdanu. U toku rata je poginuo i njegov mlaði brat Jurica Ribar.
27/0414h59>15h31 (0x00) ?srpRiznice kulturnog blagaSerijal Riznice kulturnog blaga sniman je sedamdesetih i osamdesetih godina.srpSerijal Riznice kulturnog blaga sniman je sedamdesetih i osamdesetih godina.
27/0415h31>15h59 (0x00) ?srpSlikari i vajariU Beogradu je 1957. godine, samo desetak dana posle smrti Mo¹e Pijade, odr¾ana velika izlo¾ba njegovih dela.srpU Beogradu je 1957. godine, samo desetak dana posle smrti Mo¹e Pijade, odr¾ana velika izlo¾ba njegovih dela. Tako je dobar deo javnosti saznao da Mo¹a Pijade nije bio samo istaknuti revolucionar i dr¾avnik, veæ i znameniti slikar. Odluku da postane slikar, Mo¹a Pijade (roðen 1890. godine u Beogradu u poznatoj porodici sefardskih Jevreja), doneo je pod uticajem starijeg brata, koji mu je iz Austrije i Nemaèke donosio slikarske monografije. Slikarstvo je prvo uèio u Beogradu u Umetnièko-zanatskoj ¹koli kod Marka Murata, da bi potom pohaðao privatne èasove kod Pa¹ka Vuèetiæa. Beograd napu¹ta 1906. godine. Odlazi prvo u Minhen a potom u Pariz na studije slikarstva. U Beograd se vratio 1910. godine, a veæ naredne je prvi put izlo¾io svoja dela u Somboru. Poèetak Prvog svetskog rata proveo je kao nastavnik crtanja u Gimnaziji u Ohridu. Slikarski koncept Mo¹e Pijade zasnovan je na prirodi, obliku i svetlosti. Iako modernistièki opredeljen, Mo¹a Pijade je ostao dosledan realistièkoj formi do kraja stvarala¹tva. Umetnièka biografija Mo¹e Pijade tesno je povezana sa onom revolucionarnom, jer je veliki broj dela naslikao ili nacrtao tokom godina provedenih u zatvoru u Sremskoj Mitrovici i Lepoglavi. Mo¹a Pijade je naslikao oko 120 slika (od kojih je veæina izgubljena) i vi¹e stotina skica i crte¾a. Najvrednije slike nalaze se u dva beogradska muzeja - Narodnom i Muzeju savremene umetnosti.
27/0415h59>16h57 (0x00) ?srpVreme televizijeRAST prvi deo (1967-1971) osma epizoda serije Vreme televizije.srpRAST prvi deo (1967-1971) osma epizoda serije Vreme televizije. Novom razvojnom politikom Televizija Beograd postaje moderni, slo¾eni programsko-tehnolo¹ki sistem velike moæi i uticaja, a njeni reprezentativni programi zavidnog kvaliteta koje veæ gleda milionski auditorijum. Kao ¹to je i ranije periode rasta Televizije Beograd obele¾io poneki spektakularni prenos, sada je to prenos operacije na otvorenom srcu koji je izveo profesor De Bejki na Drugoj hirur¹koj klinici u Beogradu. Putem televizije svet je gledao iskrcavanje èoveka na Mesec... Sve jasnije se manifestuje uticaj i moæ televizije. Poznat je obrt studentskih demonstracija 1968. posle Titovog govora na Televiziji Beograd. Posebno se govori o uvoðenju voditelja u Dnevnik i dolasku nove generacije novinara.
27/0416h57>17h19 (0x00) ?srpKako smo se zabavljali u 1971.Pregled zanimljivih dogaðaja u 1971. u realizaciji legendarnog Milovana Iliæa Minimax-a: Korida u Beogradu. Rièard Barton i Elizabet Tejlor u Puli i Ni¹u. Izbor najru¾nijeg jugoslovena.srpPregled zanimljivih dogaðaja u 1971. u realizaciji legendarnog Milovana Iliæa Minimax-a: Korida u Beogradu. Rièard Barton i Elizabet Tejlor u Puli i Ni¹u. Izbor najru¾nijeg jugoslovena. Izbor miss YU-71. Utakmica Partizan Hajduk.
27/0417h19>17h34 (0x00) ?srpBeogradski dani d¾ezaAnsambl trubaèa Du¹ka Gojkoviæa Najstariji snimak iz Dokumentacije Televizije Beograd sa èuvenim d¾ez trubaèem i kompozitorom Du¹kom Gojkoviæem.srpAnsambl trubaèa Du¹ka Gojkoviæa Najstariji snimak iz Dokumentacije Televizije Beograd sa èuvenim d¾ez trubaèem i kompozitorom Du¹kom Gojkoviæem. Emisija sadr¾i dve numere, od kojih je prva, Quo Vadis Samba, snimljena na koncertu u Domu omladine, a druga u jednom od studija Radio Beograda. Sa ekipom vrhunskih d¾ez muzièara iz cele biv¹e Jugoslavije, meðu kojima su bili Bora Rokoviæ, Lala Kovaèev, Kre¹imir Remeta, Stjepko Gut, Ladislav Fidri i Petar Ugrin, Du¹ko Gojkoviæa je nastupao na najveæim evropskim d¾ez pozornicama. Ljubitelji d¾eza istièu da je ovaj snimak jedan od najznaèajnijih u Dokumentaciji Televizije Beograd.
27/0417h34>17h46 (0x00) ?srpTevetekaU eksterijerima i enterijerima dubrovaèkih palata, stihove Jovana Duèiæa govori Zoran Ristanoviæ, a na muziku Nikole Hercigonje igra primabalerina Vi¹nja Ðorðeviæ.srpU eksterijerima i enterijerima dubrovaèkih palata, stihove Jovana Duèiæa govori Zoran Ristanoviæ, a na muziku Nikole Hercigonje igra primabalerina Vi¹nja Ðorðeviæ. Po svedoèenju Vi¹nje Ðorðeviæ, emisija je snimana u februaru i ona je jedva uspela da zavr¹i snimanje po veoma hladnom vremenu. To se i vidi na snimku: glumac je u kaputu, a balerina u laganim baletskim kostimima.
27/0417h46>17h49 (0x00) ?srpAzra-GracijaU¾ivajte u jednoj od najpopularnijih numera èuvene jugoslovenske grupe "Azra" uz koju su stasavale brojne generacije.srpU¾ivajte u jednoj od najpopularnijih numera èuvene jugoslovenske grupe "Azra" uz koju su stasavale brojne generacije.
27/0417h49>18h00 (0x00) ?srpIza naslovaU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike.srpU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. ©ta se krije iza naslova Stankoviæevog dela "©to se bore misli moje" saznaæete u ovoj epizodi.
27/0418h00>18h29 (0x00) ?srpNeobaveznoEmisija je snimljena po selima Srbije, èiji su stanovnici na "privremenom" radu u inostranstvu.srpEmisija je snimljena po selima Srbije, èiji su stanovnici na "privremenom" radu u inostranstvu. Mukotrpno rade i godinama ¹tede da bi sve to, uglavnom, ula¾ili u izgradnju ¹to veæih kuæa, bez obzira ¹to im tolike kuæe nisu potrebne, to je ujedno i prilika za svojevrsnu utakmicu sa ostalim me¹tanima ko æe imati veæu kuæu, opremljenu sa kiæastim detaljima i obavezno sa oslikanim zidovima, oni ne pitaju za cenu, va¾no je samo da imaju vi¹e oslikanih zidova od kom¹ije. Ovo je bio povod i da se snimi njihovo razmi¹ljanje, za¹to to rade, ¹ta im te slike znaèe, ali i razmi¹ljanje ljudi koji se bave zidnim slikarstvom, uglavnom biv¹ih molera, ¹ta se najvi¹e tra¾i na slikama, kakve su sve dogodov¹tine imali tokom bavljenja ovim zanatom, ¹ta oni misle ko je najbolji zidni slikar.
27/0418h29>18h58 (0x00) ?srpNa¹a geografska karta -.Dokumentarni film koji donosi prièu o pirinèanim poljima u Makedoniji - dolasku pirinèa na ove prostore, naèinu uzgajanja ali i prièu o stanovni¹tvu koje ¾ivi na ovim prostorima.srpDokumentarni film koji donosi prièu o pirinèanim poljima u Makedoniji - dolasku pirinèa na ove prostore, naèinu uzgajanja ali i prièu o stanovni¹tvu koje ¾ivi na ovim prostorima.
27/0418h58>19h29 (0x00) ?srpKaravanOd Kornata, preko Durmitora, Prokletija, Baèke, Ðerdapa, od Homolja do Dunava, preko Tare, kroz kanjon Nevidio pa sve do Istre vodili su putevi Milana Kovaèeviæa, neumornog televizijskog stvaraoca.srpOd Kornata, preko Durmitora, Prokletija, Baèke, Ðerdapa, od Homolja do Dunava, preko Tare, kroz kanjon Nevidio pa sve do Istre vodili su putevi Milana Kovaèeviæa, neumornog televizijskog stvaraoca koji je 60-ih i 70-ih godina snimao putopise, deo najdragocenije arhivske graðe RTB-a koja je sada remasterizovana i pripremljena za ponovno emitovanje.
27/0419h29>19h57 (0x00) ?srpOèevi i decaNaslov dokumentarne serije Oèevi i deca podrazumeva i ¹ire znaèenja: stari i mladi, roditelji i deca, preci i potomci...srpNaslov dokumentarne serije Oèevi i deca podrazumeva i ¹ire znaèenja: stari i mladi, roditelji i deca, preci i potomci... Osnovnu ideju serije, urednik Nedeljko Je¹iæ obrazla¾e u Predlogu programa za 1976. godinu: "... pokazalo bi se, odnosno isprièalo - ¹ta su i kako radili "oèevi", a ¹ta rade njihova "deca". Iz takvog postupka nametnula bi se vrlo impresivna slika velikih transformacija kroz koje je prolazilo stanovni¹tvo na¹e Republike u nekoliko posldenjih decenija... Svaka emisija treba da poka¾e kako su se ti "oèevi" uzdizali kroz rad i uèenje i time pripremali povoljniji start svojoj "deci"... Ideja vodilja svake ovako uokvirene "porodiène istorije" bila bi da je ostvareni napredak rezultat velike upornosti, ¾elje za veæim znanjima, zalaganja, uèenja, te¾nja da se radi i ¾ivi bolje, odnosno da oèevi obezbede svojoj deci bolje uslove za ¾ivot.".
27/0419h57>20h22 (0x00) ?srpOdiseja miraEmisija dokumentuje razlike koje postoje izmeðu razvijenih i nerazvijenih zemalja poèetkom sedamdesetih godina 20. veka.srpEmisija dokumentuje razlike koje postoje izmeðu razvijenih i nerazvijenih zemalja poèetkom sedamdesetih godina 20. veka. Sa jedne strane su zemlje u kojima je vi¹e od 90% ljudi nepismeno, gde se umire od gladi i gde ne va¾e standardi Svetske zdravstvene organizacije. U drugoj grupi zemalja problem je kako izaæi na kraj sa blagostanjem i kako pratiti svet u kojem se "proizvodi br¾e nego ¹to se misli". Jaz koji prouzrokuju ovakvi kontrasti prate konstantni, ali neuspe¹ni globalni dijalozi o prevazila¾enju razlika, koji i dovode do toga da je stanje u sada¹njosti jo¹ ekstremnije.
27/0420h22>20h56 (0x00) ?srpOstav¹tina za buduænostErih Ko¹ (1913-2010), srpski knji¾evnik, prevodilac i akademik, jevrejskog porekla, èovek koji je bio jedan jedan od simbola Jugoslavije.srpErih Ko¹ (1913-2010), srpski knji¾evnik, prevodilac i akademik, jevrejskog porekla, èovek koji je bio jedan jedan od simbola Jugoslavije.
27/0420h56>21h23 (0x00) ?srpPesnièke vedrineU ovoj emisiji predstavljen je Milan Æurèin, jedan od predstavnika srpske moderne i znaèajan knji¾evni istorièar koji je radio i kao docent Beogradskog univerziteta na katedri za nemaèki jezik i.srpU ovoj emisiji predstavljen je Milan Æurèin, jedan od predstavnika srpske moderne i znaèajan knji¾evni istorièar koji je radio i kao docent Beogradskog univerziteta na katedri za nemaèki jezik i knji¾evnost. Knji¾evno¹æu se poèeo baviti jo¹ kao student. Stvarao je u periodu s kraja 19. i poèetkom 20. veka. Razlikovao se od svog vremena, a tekst "O mojim pesmama" smatra se manifestom moderne u na¹oj knji¾evnosti. U ovoj emisiji, realizovanoj 1980. godine, urednik serije je Milovan Vitezoviæ, a odabrane stihove kazuje glumac Voja Brajoviæ.
27/0421h23>22h02 (0x00) ?srpObele¾avanje 200 godina SADDokumentarac koji æe nas provesti kroz dvesta godina duge istorije Sjedinjenih Amerièkih Dr¾ava.srpDokumentarac koji æe nas provesti kroz dvesta godina duge istorije Sjedinjenih Amerièkih Dr¾ava.
27/0422h02>22h53 (0x00) ?srpPobedniciOva emisija posveæena je amerièkom generalu Daglasu Makarturu (1880-1964), uèesniku Prvog i Drugog svetskog rata, kao i rata u Koreji.srpOva emisija posveæena je amerièkom generalu Daglasu Makarturu (1880 - 1964), uèesniku Prvog i Drugog svetskog rata, kao i rata u Koreji. Makartur je najodlikovaniji oficir u istoriji Oru¾anih snaga SAD. Zavr¹io je presti¾nu Vojnu akademiju Vest Point kao prvi u klasi. Njegova impozantna vojna karijera zapoèela je 5.aprila 1917. godine, kada je Amerika objavila rat Nemaèkoj. On je tada preuzeo komandu brigade u Francuskoj. Èin generala je dobio pre kraja Velikog rata. Tokom Drugog svetskog rata bio je komandant amerièkih snaga na Dalekom istoku. Na poèetku Korejskog rata (1950) imenovan je za komandanta snaga UN. Ubrzo dolazi u sukob sa tada¹njim predsednikom SAD Harijem Trumanom, koji ga smenjuje sa svih funkcija i penzioni¹e (1951).
27/0422h53>23h36 (0x00) ?srpNoæ u vozuJunak ove emisije je Ljubomir Kujund¾iæ, ¹ezdesetogodi¹nji stjuard spavaæih kola.srpJunak ove emisije je Ljubomir Kujund¾iæ, ¹ezdesetogodi¹nji stjuard spavaæih kola. Kao deèak oti¹ao je u Francusku, postao èlan KP Francuske, bio organizator ¹trajkova, ugledna liènost francuskog radnièkog pokreta, prijatelj Luiði Longa. U vreme ©panskog graðanskog rata bio je organizator za prebacivanje istaknutih ilegalaca na boji¹ta ©panije, a kasnije i borac francuskog pokreta otpora. U Jugoslaviju se vratio posle Drugog svetskog rata.
27/0423h36>00h00 (0x00) ?srpPutem melografaPred gledaocima je emisija koja bele¾i obièaje vezane za knja¾evaèki kraj, Muzigrudva. Emisija je snimljena u selu Vasilj kraj Knja¾evca.srpPred gledaocima je emisija koja bele¾i obièaje vezane za knja¾evaèki kraj, Muzigrudva. Emisija je snimljena u selu Vasilj kraj Knja¾evca. Kroz muziku izvedenu na gajdama i izvorne pesme koje su se pevale za vreme Uskr¹njih praznika predstavljeni su proleæni stoèarski obièaji karakteristièni za taj deo Srbije. Kroz kazivanje me¹tana saznajemo, izmeðu ostalog, i znaèenje reèi muzigrudva.
27/0400h00>00h29 (0x00) ?srpNeobaveznoEmisija je snimljena po selima Srbije, èiji su stanovnici na "privremenom" radu u inostranstvu.srpEmisija je snimljena po selima Srbije, èiji su stanovnici na "privremenom" radu u inostranstvu. Mukotrpno rade i godinama ¹tede da bi sve to, uglavnom, ula¾ili u izgradnju ¹to veæih kuæa, bez obzira ¹to im tolike kuæe nisu potrebne, to je ujedno i prilika za svojevrsnu utakmicu sa ostalim me¹tanima ko æe imati veæu kuæu, opremljenu sa kiæastim detaljima i obavezno sa oslikanim zidovima, oni ne pitaju za cenu, va¾no je samo da imaju vi¹e oslikanih zidova od kom¹ije. Ovo je bio povod i da se snimi njihovo razmi¹ljanje, za¹to to rade, ¹ta im te slike znaèe, ali i razmi¹ljanje ljudi koji se bave zidnim slikarstvom, uglavnom biv¹ih molera, ¹ta se najvi¹e tra¾i na slikama, kakve su sve dogodov¹tine imali tokom bavljenja ovim zanatom, ¹ta oni misle ko je najbolji zidni slikar.
27/0400h29>00h58 (0x00) ?srpNa¹a geografska karta -.Dokumentarni film koji donosi prièu o pirinèanim poljima u Makedoniji - dolasku pirinèa na ove prostore, naèinu uzgajanja ali i prièu o stanovni¹tvu koje ¾ivi na ovim prostorima.srpDokumentarni film koji donosi prièu o pirinèanim poljima u Makedoniji - dolasku pirinèa na ove prostore, naèinu uzgajanja ali i prièu o stanovni¹tvu koje ¾ivi na ovim prostorima.
27/0400h58>01h29 (0x00) ?srpKaravanOd Kornata, preko Durmitora, Prokletija, Baèke, Ðerdapa, od Homolja do Dunava, preko Tare, kroz kanjon Nevidio pa sve do Istre vodili su putevi Milana Kovaèeviæa, neumornog televizijskog stvaraoca.srpOd Kornata, preko Durmitora, Prokletija, Baèke, Ðerdapa, od Homolja do Dunava, preko Tare, kroz kanjon Nevidio pa sve do Istre vodili su putevi Milana Kovaèeviæa, neumornog televizijskog stvaraoca koji je 60-ih i 70-ih godina snimao putopise, deo najdragocenije arhivske graðe RTB-a koja je sada remasterizovana i pripremljena za ponovno emitovanje.
27/0401h29>01h57 (0x00) ?srpOèevi i decaNaslov dokumentarne serije Oèevi i deca podrazumeva i ¹ire znaèenja: stari i mladi, roditelji i deca, preci i potomci...srpNaslov dokumentarne serije Oèevi i deca podrazumeva i ¹ire znaèenja: stari i mladi, roditelji i deca, preci i potomci... Osnovnu ideju serije, urednik Nedeljko Je¹iæ obrazla¾e u Predlogu programa za 1976. godinu: "... pokazalo bi se, odnosno isprièalo - ¹ta su i kako radili "oèevi", a ¹ta rade njihova "deca". Iz takvog postupka nametnula bi se vrlo impresivna slika velikih transformacija kroz koje je prolazilo stanovni¹tvo na¹e Republike u nekoliko posldenjih decenija... Svaka emisija treba da poka¾e kako su se ti "oèevi" uzdizali kroz rad i uèenje i time pripremali povoljniji start svojoj "deci"... Ideja vodilja svake ovako uokvirene "porodiène istorije" bila bi da je ostvareni napredak rezultat velike upornosti, ¾elje za veæim znanjima, zalaganja, uèenja, te¾nja da se radi i ¾ivi bolje, odnosno da oèevi obezbede svojoj deci bolje uslove za ¾ivot.".
27/0401h57>02h22 (0x00) ?srpOdiseja miraEmisija dokumentuje razlike koje postoje izmeðu razvijenih i nerazvijenih zemalja poèetkom sedamdesetih godina 20. veka.srpEmisija dokumentuje razlike koje postoje izmeðu razvijenih i nerazvijenih zemalja poèetkom sedamdesetih godina 20. veka. Sa jedne strane su zemlje u kojima je vi¹e od 90% ljudi nepismeno, gde se umire od gladi i gde ne va¾e standardi Svetske zdravstvene organizacije. U drugoj grupi zemalja problem je kako izaæi na kraj sa blagostanjem i kako pratiti svet u kojem se "proizvodi br¾e nego ¹to se misli". Jaz koji prouzrokuju ovakvi kontrasti prate konstantni, ali neuspe¹ni globalni dijalozi o prevazila¾enju razlika, koji i dovode do toga da je stanje u sada¹njosti jo¹ ekstremnije.
28/0402h22>02h56 (0x00) ?srpOstav¹tina za buduænostErih Ko¹ (1913-2010), srpski knji¾evnik, prevodilac i akademik, jevrejskog porekla, èovek koji je bio jedan jedan od simbola Jugoslavije.srpErih Ko¹ (1913-2010), srpski knji¾evnik, prevodilac i akademik, jevrejskog porekla, èovek koji je bio jedan jedan od simbola Jugoslavije.
28/0402h56>03h23 (0x00) ?srpPesnièke vedrineU ovoj emisiji predstavljen je Milan Æurèin, jedan od predstavnika srpske moderne i znaèajan knji¾evni istorièar koji je radio i kao docent Beogradskog univerziteta na katedri za nemaèki jezik i.srpU ovoj emisiji predstavljen je Milan Æurèin, jedan od predstavnika srpske moderne i znaèajan knji¾evni istorièar koji je radio i kao docent Beogradskog univerziteta na katedri za nemaèki jezik i knji¾evnost. Knji¾evno¹æu se poèeo baviti jo¹ kao student. Stvarao je u periodu s kraja 19. i poèetkom 20. veka. Razlikovao se od svog vremena, a tekst "O mojim pesmama" smatra se manifestom moderne u na¹oj knji¾evnosti. U ovoj emisiji, realizovanoj 1980. godine, urednik serije je Milovan Vitezoviæ, a odabrane stihove kazuje glumac Voja Brajoviæ.
28/0403h23>04h02 (0x00) ?srpObele¾avanje 200 godina SADDokumentarac koji æe nas provesti kroz dvesta godina duge istorije Sjedinjenih Amerièkih Dr¾ava.srpDokumentarac koji æe nas provesti kroz dvesta godina duge istorije Sjedinjenih Amerièkih Dr¾ava.
28/0404h02>04h53 (0x00) ?srpPobedniciOva emisija posveæena je amerièkom generalu Daglasu Makarturu (1880-1964), uèesniku Prvog i Drugog svetskog rata, kao i rata u Koreji.srpOva emisija posveæena je amerièkom generalu Daglasu Makarturu (1880 - 1964), uèesniku Prvog i Drugog svetskog rata, kao i rata u Koreji. Makartur je najodlikovaniji oficir u istoriji Oru¾anih snaga SAD. Zavr¹io je presti¾nu Vojnu akademiju Vest Point kao prvi u klasi. Njegova impozantna vojna karijera zapoèela je 5.aprila 1917. godine, kada je Amerika objavila rat Nemaèkoj. On je tada preuzeo komandu brigade u Francuskoj. Èin generala je dobio pre kraja Velikog rata. Tokom Drugog svetskog rata bio je komandant amerièkih snaga na Dalekom istoku. Na poèetku Korejskog rata (1950) imenovan je za komandanta snaga UN. Ubrzo dolazi u sukob sa tada¹njim predsednikom SAD Harijem Trumanom, koji ga smenjuje sa svih funkcija i penzioni¹e (1951).
28/0404h53>05h36 (0x00) ?srpNoæ u vozuJunak ove emisije je Ljubomir Kujund¾iæ, ¹ezdesetogodi¹nji stjuard spavaæih kola.srpJunak ove emisije je Ljubomir Kujund¾iæ, ¹ezdesetogodi¹nji stjuard spavaæih kola. Kao deèak oti¹ao je u Francusku, postao èlan KP Francuske, bio organizator ¹trajkova, ugledna liènost francuskog radnièkog pokreta, prijatelj Luiði Longa. U vreme ©panskog graðanskog rata bio je organizator za prebacivanje istaknutih ilegalaca na boji¹ta ©panije, a kasnije i borac francuskog pokreta otpora. U Jugoslaviju se vratio posle Drugog svetskog rata.
28/0405h36>06h00 (0x00) ?srpPutem melografaPred gledaocima je emisija koja bele¾i obièaje vezane za knja¾evaèki kraj, Muzigrudva. Emisija je snimljena u selu Vasilj kraj Knja¾evca.srpPred gledaocima je emisija koja bele¾i obièaje vezane za knja¾evaèki kraj, Muzigrudva. Emisija je snimljena u selu Vasilj kraj Knja¾evca. Kroz muziku izvedenu na gajdama i izvorne pesme koje su se pevale za vreme Uskr¹njih praznika predstavljeni su proleæni stoèarski obièaji karakteristièni za taj deo Srbije. Kroz kazivanje me¹tana saznajemo, izmeðu ostalog, i znaèenje reèi muzigrudva.
28/0406h00>06h29 (0x00) ?srpNeobaveznoEmisija je snimljena po selima Srbije, èiji su stanovnici na "privremenom" radu u inostranstvu.srpEmisija je snimljena po selima Srbije, èiji su stanovnici na "privremenom" radu u inostranstvu. Mukotrpno rade i godinama ¹tede da bi sve to, uglavnom, ula¾ili u izgradnju ¹to veæih kuæa, bez obzira ¹to im tolike kuæe nisu potrebne, to je ujedno i prilika za svojevrsnu utakmicu sa ostalim me¹tanima ko æe imati veæu kuæu, opremljenu sa kiæastim detaljima i obavezno sa oslikanim zidovima, oni ne pitaju za cenu, va¾no je samo da imaju vi¹e oslikanih zidova od kom¹ije. Ovo je bio povod i da se snimi njihovo razmi¹ljanje, za¹to to rade, ¹ta im te slike znaèe, ali i razmi¹ljanje ljudi koji se bave zidnim slikarstvom, uglavnom biv¹ih molera, ¹ta se najvi¹e tra¾i na slikama, kakve su sve dogodov¹tine imali tokom bavljenja ovim zanatom, ¹ta oni misle ko je najbolji zidni slikar.
28/0406h29>06h58 (0x00) ?srpNa¹a geografska karta -.Dokumentarni film koji donosi prièu o pirinèanim poljima u Makedoniji - dolasku pirinèa na ove prostore, naèinu uzgajanja ali i prièu o stanovni¹tvu koje ¾ivi na ovim prostorima.srpDokumentarni film koji donosi prièu o pirinèanim poljima u Makedoniji - dolasku pirinèa na ove prostore, naèinu uzgajanja ali i prièu o stanovni¹tvu koje ¾ivi na ovim prostorima.
28/0406h58>07h29 (0x00) ?srpKaravanOd Kornata, preko Durmitora, Prokletija, Baèke, Ðerdapa, od Homolja do Dunava, preko Tare, kroz kanjon Nevidio pa sve do Istre vodili su putevi Milana Kovaèeviæa, neumornog televizijskog stvaraoca.srpOd Kornata, preko Durmitora, Prokletija, Baèke, Ðerdapa, od Homolja do Dunava, preko Tare, kroz kanjon Nevidio pa sve do Istre vodili su putevi Milana Kovaèeviæa, neumornog televizijskog stvaraoca koji je 60-ih i 70-ih godina snimao putopise, deo najdragocenije arhivske graðe RTB-a koja je sada remasterizovana i pripremljena za ponovno emitovanje.
28/0407h29>07h57 (0x00) ?srpOèevi i decaNaslov dokumentarne serije Oèevi i deca podrazumeva i ¹ire znaèenja: stari i mladi, roditelji i deca, preci i potomci...srpNaslov dokumentarne serije Oèevi i deca podrazumeva i ¹ire znaèenja: stari i mladi, roditelji i deca, preci i potomci... Osnovnu ideju serije, urednik Nedeljko Je¹iæ obrazla¾e u Predlogu programa za 1976. godinu: "... pokazalo bi se, odnosno isprièalo - ¹ta su i kako radili "oèevi", a ¹ta rade njihova "deca". Iz takvog postupka nametnula bi se vrlo impresivna slika velikih transformacija kroz koje je prolazilo stanovni¹tvo na¹e Republike u nekoliko posldenjih decenija... Svaka emisija treba da poka¾e kako su se ti "oèevi" uzdizali kroz rad i uèenje i time pripremali povoljniji start svojoj "deci"... Ideja vodilja svake ovako uokvirene "porodiène istorije" bila bi da je ostvareni napredak rezultat velike upornosti, ¾elje za veæim znanjima, zalaganja, uèenja, te¾nja da se radi i ¾ivi bolje, odnosno da oèevi obezbede svojoj deci bolje uslove za ¾ivot.".
28/0407h57>08h22 (0x00) ?srpOdiseja miraEmisija dokumentuje razlike koje postoje izmeðu razvijenih i nerazvijenih zemalja poèetkom sedamdesetih godina 20. veka.srpEmisija dokumentuje razlike koje postoje izmeðu razvijenih i nerazvijenih zemalja poèetkom sedamdesetih godina 20. veka. Sa jedne strane su zemlje u kojima je vi¹e od 90% ljudi nepismeno, gde se umire od gladi i gde ne va¾e standardi Svetske zdravstvene organizacije. U drugoj grupi zemalja problem je kako izaæi na kraj sa blagostanjem i kako pratiti svet u kojem se "proizvodi br¾e nego ¹to se misli". Jaz koji prouzrokuju ovakvi kontrasti prate konstantni, ali neuspe¹ni globalni dijalozi o prevazila¾enju razlika, koji i dovode do toga da je stanje u sada¹njosti jo¹ ekstremnije.
28/0408h22>08h56 (0x00) ?srpOstav¹tina za buduænostErih Ko¹ (1913-2010), srpski knji¾evnik, prevodilac i akademik, jevrejskog porekla, èovek koji je bio jedan jedan od simbola Jugoslavije.srpErih Ko¹ (1913-2010), srpski knji¾evnik, prevodilac i akademik, jevrejskog porekla, èovek koji je bio jedan jedan od simbola Jugoslavije.
28/0408h56>09h23 (0x00) ?srpPesnièke vedrineU ovoj emisiji predstavljen je Milan Æurèin, jedan od predstavnika srpske moderne i znaèajan knji¾evni istorièar koji je radio i kao docent Beogradskog univerziteta na katedri za nemaèki jezik i.srpU ovoj emisiji predstavljen je Milan Æurèin, jedan od predstavnika srpske moderne i znaèajan knji¾evni istorièar koji je radio i kao docent Beogradskog univerziteta na katedri za nemaèki jezik i knji¾evnost. Knji¾evno¹æu se poèeo baviti jo¹ kao student. Stvarao je u periodu s kraja 19. i poèetkom 20. veka. Razlikovao se od svog vremena, a tekst "O mojim pesmama" smatra se manifestom moderne u na¹oj knji¾evnosti. U ovoj emisiji, realizovanoj 1980. godine, urednik serije je Milovan Vitezoviæ, a odabrane stihove kazuje glumac Voja Brajoviæ.
28/0409h23>10h02 (0x00) ?srpObele¾avanje 200 godina SADDokumentarac koji æe nas provesti kroz dvesta godina duge istorije Sjedinjenih Amerièkih Dr¾ava.srpDokumentarac koji æe nas provesti kroz dvesta godina duge istorije Sjedinjenih Amerièkih Dr¾ava.
28/0410h02>10h53 (0x00) ?srpPobedniciOva emisija posveæena je amerièkom generalu Daglasu Makarturu (1880-1964), uèesniku Prvog i Drugog svetskog rata, kao i rata u Koreji.srpOva emisija posveæena je amerièkom generalu Daglasu Makarturu (1880 - 1964), uèesniku Prvog i Drugog svetskog rata, kao i rata u Koreji. Makartur je najodlikovaniji oficir u istoriji Oru¾anih snaga SAD. Zavr¹io je presti¾nu Vojnu akademiju Vest Point kao prvi u klasi. Njegova impozantna vojna karijera zapoèela je 5.aprila 1917. godine, kada je Amerika objavila rat Nemaèkoj. On je tada preuzeo komandu brigade u Francuskoj. Èin generala je dobio pre kraja Velikog rata. Tokom Drugog svetskog rata bio je komandant amerièkih snaga na Dalekom istoku. Na poèetku Korejskog rata (1950) imenovan je za komandanta snaga UN. Ubrzo dolazi u sukob sa tada¹njim predsednikom SAD Harijem Trumanom, koji ga smenjuje sa svih funkcija i penzioni¹e (1951).
28/0410h53>11h36 (0x00) ?srpNoæ u vozuJunak ove emisije je Ljubomir Kujund¾iæ, ¹ezdesetogodi¹nji stjuard spavaæih kola.srpJunak ove emisije je Ljubomir Kujund¾iæ, ¹ezdesetogodi¹nji stjuard spavaæih kola. Kao deèak oti¹ao je u Francusku, postao èlan KP Francuske, bio organizator ¹trajkova, ugledna liènost francuskog radnièkog pokreta, prijatelj Luiði Longa. U vreme ©panskog graðanskog rata bio je organizator za prebacivanje istaknutih ilegalaca na boji¹ta ©panije, a kasnije i borac francuskog pokreta otpora. U Jugoslaviju se vratio posle Drugog svetskog rata.
28/0421h00>22h00 (0x00) ?srpTV feljtonRedakcija za kulturu RTS i Dokumentarni program RTV Slovenije zajednièki su 2005. godine realizovali TV film posveæen Karpu Aæimoviæu Godini.srpRedakcija za kulturu RTS i Dokumentarni program RTV Slovenije zajednièki su 2005. godine realizovali TV film posveæen Karpu Aæimoviæu Godini. Film je snimljen je na terenima Vojvodine, gde je sam Godina radio na filmu "Rani radovi" i seriji "Ram za nekoliko poza"; dok je u drugoj polovini ovog TV feljtona radnja emisije sme¹tena u ambijente slovenaèkih lokacija takoðe vezanih za ranije radove ovog reditelja koji je tragove svog stvarala¹tva ostavio od Vardara do Triglava. Pored izbora iz njegovih kultnih filmova kao ¹to su: Granitirani mozak Pulpije Ferkeverek, Zdravi ljudi za razonodu, Splava meduze, biæe prikazani i delovi iz njegovog amaterskog opusa, kao i filmovi koje je Godina realizovao za Televiziju Beograd.
28/0422h00>22h45 (0x00) ?srpUèesnik i svedok"Imao sam dve velike sreæe u ¾ivotu: jedna je ¹to nisam voleo vlast a druga ¹to nisam voleo pare", ovim reèima je, u intervjuu TV Beograd, Ratko Dra¾eviæ opisao svoj ¾ivot.srpRatko Dra¾eviæ (1918 - 1992), uèesnik NOB - a, operativac Udbe, jedan od osnivaèa preduzeæa "Geneks" i direktor Avala filma. I danas va¾i za jednu od najkontroverznijih liènosti novije istorije, posebno u periodu posle Drugog svetskog rata. Pred na¹im kamerama govorio je o ratnim godinama, zatim svom radu u Udbi, ¹vercu cigareta po nalogu dr¾ave, èime se dolazilo do deviza, ¹to je bio i poèetak njegovog anga¾ovanja u stvaranju "Geneksa", jedne od najjaèih jugoslovenskih firmi.
28/0422h45>23h31 (0x00) ?srpTV feljtonU emisiji "Titoisti svedoèe" govore Svetozar Vukmanoviæ Tempo, Josip Ðerða, Velimir Stojniæ i Ismet ©aæiri.srpU emisiji "Titoisti svedoèe" govore Svetozar Vukmanoviæ Tempo, Josip Ðerða, Velimir Stojniæ i Ismet ©aæiri. Urednik Nenad Ristiæ koristio je i arhivski materijal o susretu Tita i Envera Hod¾e u Beogradu. Emisija je emitovana 1983. godine.
28/0423h31>00h00 (0x00) ?srpNa svoj naèinUz zabavno-muzièku emisiju "Na svoj naèin" prisetite se nekih pesama i muzièara koji su obele¾ili nekada¹nju muzièku scenu.srpUz zabavno-muzièku emisiju "Na svoj naèin" prisetite se nekih pesama i muzièara koji su obele¾ili nekada¹nju muzièku scenu.
28/0400h00>00h26 (0x00) ?srpTito ÈehoslovaèkaOva emisija edukativnog karaktera govori o de¹avanjima potkraj pro¹log veka.srpOva emisija edukativnog karaktera govori o de¹avanjima potkraj pro¹log veka.
28/0400h26>01h13 (0x00) ?srpIndirektSportska emisija koja je mnogobrojnom gedala¹tvu nastojala da prenese lepote sporta, istovremeno ne prezajuæi od toga da se uhvati u ko¹tac sa problemima i nepravilnostima koje brojne sportske.srpSportska emisija koja je mnogobrojnom gedala¹tvu nastojala da prenese lepote sporta, istovremeno ne prezajuæi od toga da se uhvati u ko¹tac sa problemima i nepravilnostima koje brojne sportske discipline nose sa sobom.
28/0401h13>01h57 (0x00) ?srpPovratak zvezdamaNeke èinjenice su neosporne. Jedna od njih je, da sport ne zna za granice i da lako uklanja svaku prepreku na putu ka ljudima, bez obzira u kom delu sveta ti ljudi ¾ive i kojim jezikom govore.srpNeke èinjenice su neosporne. Jedna od njih je, da sport ne zna za granice i da lako uklanja svaku prepreku na putu ka ljudima, bez obzira u kom delu sveta ti ljudi ¾ive i kojim jezikom govore. Meðu ljubiteljima sporta ima i starijih, ima i mlaðih. Programski arhiv RTS-a, prve podseæa a drugima daje priliku da saznaju ¹ta se u sportu de¹avalo u vreme kada su bili mali ili mo¾da jo¹ i nisu bili roðeni.
28/0401h57>03h00 (0x00) ?srpDosije na¹eg vremenaU ovoj dokumentarnoj emisiji donosimo vam ekskluzivne snimke iz pedesetih godina pro¹log veka, uz podseæanje na va¾ne liènosti i prelomne istorijske trenutke.srpU ovoj dokumentarnoj emisiji donosimo vam ekskluzivne snimke iz pedesetih godina pro¹log veka, uz podseæanje na va¾ne liènosti i prelomne istorijske trenutke.
29/0403h00>04h00 (0x00) ?srpTV feljtonRedakcija za kulturu RTS i Dokumentarni program RTV Slovenije zajednièki su 2005. godine realizovali TV film posveæen Karpu Aæimoviæu Godini.srpRedakcija za kulturu RTS i Dokumentarni program RTV Slovenije zajednièki su 2005. godine realizovali TV film posveæen Karpu Aæimoviæu Godini. Film je snimljen je na terenima Vojvodine, gde je sam Godina radio na filmu "Rani radovi" i seriji "Ram za nekoliko poza"; dok je u drugoj polovini ovog TV feljtona radnja emisije sme¹tena u ambijente slovenaèkih lokacija takoðe vezanih za ranije radove ovog reditelja koji je tragove svog stvarala¹tva ostavio od Vardara do Triglava. Pored izbora iz njegovih kultnih filmova kao ¹to su: Granitirani mozak Pulpije Ferkeverek, Zdravi ljudi za razonodu, Splava meduze, biæe prikazani i delovi iz njegovog amaterskog opusa, kao i filmovi koje je Godina realizovao za Televiziju Beograd.
29/0404h00>04h45 (0x00) ?srpUèesnik i svedok"Imao sam dve velike sreæe u ¾ivotu: jedna je ¹to nisam voleo vlast a druga ¹to nisam voleo pare", ovim reèima je, u intervjuu TV Beograd, Ratko Dra¾eviæ opisao svoj ¾ivot.srpRatko Dra¾eviæ (1918 - 1992), uèesnik NOB - a, operativac Udbe, jedan od osnivaèa preduzeæa "Geneks" i direktor Avala filma. I danas va¾i za jednu od najkontroverznijih liènosti novije istorije, posebno u periodu posle Drugog svetskog rata. Pred na¹im kamerama govorio je o ratnim godinama, zatim svom radu u Udbi, ¹vercu cigareta po nalogu dr¾ave, èime se dolazilo do deviza, ¹to je bio i poèetak njegovog anga¾ovanja u stvaranju "Geneksa", jedne od najjaèih jugoslovenskih firmi.
29/0404h45>05h31 (0x00) ?srpTV feljtonU emisiji "Titoisti svedoèe" govore Svetozar Vukmanoviæ Tempo, Josip Ðerða, Velimir Stojniæ i Ismet ©aæiri.srpU emisiji "Titoisti svedoèe" govore Svetozar Vukmanoviæ Tempo, Josip Ðerða, Velimir Stojniæ i Ismet ©aæiri. Urednik Nenad Ristiæ koristio je i arhivski materijal o susretu Tita i Envera Hod¾e u Beogradu. Emisija je emitovana 1983. godine.
29/0405h31>06h00 (0x00) ?srpNa svoj naèinUz zabavno-muzièku emisiju "Na svoj naèin" prisetite se nekih pesama i muzièara koji su obele¾ili nekada¹nju muzièku scenu.srpUz zabavno-muzièku emisiju "Na svoj naèin" prisetite se nekih pesama i muzièara koji su obele¾ili nekada¹nju muzièku scenu.
29/0406h00>06h26 (0x00) ?srpTito ÈehoslovaèkaOva emisija edukativnog karaktera govori o de¹avanjima potkraj pro¹log veka.srpOva emisija edukativnog karaktera govori o de¹avanjima potkraj pro¹log veka.
29/0406h26>07h13 (0x00) ?srpIndirektSportska emisija koja je mnogobrojnom gedala¹tvu nastojala da prenese lepote sporta, istovremeno ne prezajuæi od toga da se uhvati u ko¹tac sa problemima i nepravilnostima koje brojne sportske.srpSportska emisija koja je mnogobrojnom gedala¹tvu nastojala da prenese lepote sporta, istovremeno ne prezajuæi od toga da se uhvati u ko¹tac sa problemima i nepravilnostima koje brojne sportske discipline nose sa sobom.
29/0407h13>07h57 (0x00) ?srpPovratak zvezdamaNeke èinjenice su neosporne. Jedna od njih je, da sport ne zna za granice i da lako uklanja svaku prepreku na putu ka ljudima, bez obzira u kom delu sveta ti ljudi ¾ive i kojim jezikom govore.srpNeke èinjenice su neosporne. Jedna od njih je, da sport ne zna za granice i da lako uklanja svaku prepreku na putu ka ljudima, bez obzira u kom delu sveta ti ljudi ¾ive i kojim jezikom govore. Meðu ljubiteljima sporta ima i starijih, ima i mlaðih. Programski arhiv RTS-a, prve podseæa a drugima daje priliku da saznaju ¹ta se u sportu de¹avalo u vreme kada su bili mali ili mo¾da jo¹ i nisu bili roðeni.
29/0407h57>09h00 (0x00) ?srpDosije na¹eg vremenaU ovoj dokumentarnoj emisiji donosimo vam ekskluzivne snimke iz pedesetih godina pro¹log veka, uz podseæanje na va¾ne liènosti i prelomne istorijske trenutke.srpU ovoj dokumentarnoj emisiji donosimo vam ekskluzivne snimke iz pedesetih godina pro¹log veka, uz podseæanje na va¾ne liènosti i prelomne istorijske trenutke.
29/0409h00>10h00 (0x00) ?srpTV feljtonRedakcija za kulturu RTS i Dokumentarni program RTV Slovenije zajednièki su 2005. godine realizovali TV film posveæen Karpu Aæimoviæu Godini.srpRedakcija za kulturu RTS i Dokumentarni program RTV Slovenije zajednièki su 2005. godine realizovali TV film posveæen Karpu Aæimoviæu Godini. Film je snimljen je na terenima Vojvodine, gde je sam Godina radio na filmu "Rani radovi" i seriji "Ram za nekoliko poza"; dok je u drugoj polovini ovog TV feljtona radnja emisije sme¹tena u ambijente slovenaèkih lokacija takoðe vezanih za ranije radove ovog reditelja koji je tragove svog stvarala¹tva ostavio od Vardara do Triglava. Pored izbora iz njegovih kultnih filmova kao ¹to su: Granitirani mozak Pulpije Ferkeverek, Zdravi ljudi za razonodu, Splava meduze, biæe prikazani i delovi iz njegovog amaterskog opusa, kao i filmovi koje je Godina realizovao za Televiziju Beograd.
29/0410h00>10h45 (0x00) ?srpUèesnik i svedok"Imao sam dve velike sreæe u ¾ivotu: jedna je ¹to nisam voleo vlast a druga ¹to nisam voleo pare", ovim reèima je, u intervjuu TV Beograd, Ratko Dra¾eviæ opisao svoj ¾ivot.srpRatko Dra¾eviæ (1918 - 1992), uèesnik NOB - a, operativac Udbe, jedan od osnivaèa preduzeæa "Geneks" i direktor Avala filma. I danas va¾i za jednu od najkontroverznijih liènosti novije istorije, posebno u periodu posle Drugog svetskog rata. Pred na¹im kamerama govorio je o ratnim godinama, zatim svom radu u Udbi, ¹vercu cigareta po nalogu dr¾ave, èime se dolazilo do deviza, ¹to je bio i poèetak njegovog anga¾ovanja u stvaranju "Geneksa", jedne od najjaèih jugoslovenskih firmi.
29/0410h45>11h31 (0x00) ?srpTV feljtonU emisiji "Titoisti svedoèe" govore Svetozar Vukmanoviæ Tempo, Josip Ðerða, Velimir Stojniæ i Ismet ©aæiri.srpU emisiji "Titoisti svedoèe" govore Svetozar Vukmanoviæ Tempo, Josip Ðerða, Velimir Stojniæ i Ismet ©aæiri. Urednik Nenad Ristiæ koristio je i arhivski materijal o susretu Tita i Envera Hod¾e u Beogradu. Emisija je emitovana 1983. godine.
29/0411h31>12h00 (0x00) ?srpNa svoj naèinUz zabavno-muzièku emisiju "Na svoj naèin" prisetite se nekih pesama i muzièara koji su obele¾ili nekada¹nju muzièku scenu.srpUz zabavno-muzièku emisiju "Na svoj naèin" prisetite se nekih pesama i muzièara koji su obele¾ili nekada¹nju muzièku scenu.
29/0412h00>12h26 (0x00) ?srpTito ÈehoslovaèkaOva emisija edukativnog karaktera govori o de¹avanjima potkraj pro¹log veka.srpOva emisija edukativnog karaktera govori o de¹avanjima potkraj pro¹log veka.
29/0412h26>13h13 (0x00) ?srpIndirektSportska emisija koja je mnogobrojnom gedala¹tvu nastojala da prenese lepote sporta, istovremeno ne prezajuæi od toga da se uhvati u ko¹tac sa problemima i nepravilnostima koje brojne sportske.srpSportska emisija koja je mnogobrojnom gedala¹tvu nastojala da prenese lepote sporta, istovremeno ne prezajuæi od toga da se uhvati u ko¹tac sa problemima i nepravilnostima koje brojne sportske discipline nose sa sobom.
29/0413h13>13h57 (0x00) ?srpPovratak zvezdamaNeke èinjenice su neosporne. Jedna od njih je, da sport ne zna za granice i da lako uklanja svaku prepreku na putu ka ljudima, bez obzira u kom delu sveta ti ljudi ¾ive i kojim jezikom govore.srpNeke èinjenice su neosporne. Jedna od njih je, da sport ne zna za granice i da lako uklanja svaku prepreku na putu ka ljudima, bez obzira u kom delu sveta ti ljudi ¾ive i kojim jezikom govore. Meðu ljubiteljima sporta ima i starijih, ima i mlaðih. Programski arhiv RTS-a, prve podseæa a drugima daje priliku da saznaju ¹ta se u sportu de¹avalo u vreme kada su bili mali ili mo¾da jo¹ i nisu bili roðeni.
29/0413h57>15h00 (0x00) ?srpDosije na¹eg vremenaU ovoj dokumentarnoj emisiji donosimo vam ekskluzivne snimke iz pedesetih godina pro¹log veka, uz podseæanje na va¾ne liènosti i prelomne istorijske trenutke.srpU ovoj dokumentarnoj emisiji donosimo vam ekskluzivne snimke iz pedesetih godina pro¹log veka, uz podseæanje na va¾ne liènosti i prelomne istorijske trenutke.
29/0415h00>16h00 (0x00) ?srpTV feljtonRedakcija za kulturu RTS i Dokumentarni program RTV Slovenije zajednièki su 2005. godine realizovali TV film posveæen Karpu Aæimoviæu Godini.srpRedakcija za kulturu RTS i Dokumentarni program RTV Slovenije zajednièki su 2005. godine realizovali TV film posveæen Karpu Aæimoviæu Godini. Film je snimljen je na terenima Vojvodine, gde je sam Godina radio na filmu "Rani radovi" i seriji "Ram za nekoliko poza"; dok je u drugoj polovini ovog TV feljtona radnja emisije sme¹tena u ambijente slovenaèkih lokacija takoðe vezanih za ranije radove ovog reditelja koji je tragove svog stvarala¹tva ostavio od Vardara do Triglava. Pored izbora iz njegovih kultnih filmova kao ¹to su: Granitirani mozak Pulpije Ferkeverek, Zdravi ljudi za razonodu, Splava meduze, biæe prikazani i delovi iz njegovog amaterskog opusa, kao i filmovi koje je Godina realizovao za Televiziju Beograd.
29/0416h00>16h45 (0x00) ?srpUèesnik i svedok"Imao sam dve velike sreæe u ¾ivotu: jedna je ¹to nisam voleo vlast a druga ¹to nisam voleo pare", ovim reèima je, u intervjuu TV Beograd, Ratko Dra¾eviæ opisao svoj ¾ivot.srpRatko Dra¾eviæ (1918 - 1992), uèesnik NOB - a, operativac Udbe, jedan od osnivaèa preduzeæa "Geneks" i direktor Avala filma. I danas va¾i za jednu od najkontroverznijih liènosti novije istorije, posebno u periodu posle Drugog svetskog rata. Pred na¹im kamerama govorio je o ratnim godinama, zatim svom radu u Udbi, ¹vercu cigareta po nalogu dr¾ave, èime se dolazilo do deviza, ¹to je bio i poèetak njegovog anga¾ovanja u stvaranju "Geneksa", jedne od najjaèih jugoslovenskih firmi.
29/0416h45>17h31 (0x00) ?srpTV feljtonU emisiji "Titoisti svedoèe" govore Svetozar Vukmanoviæ Tempo, Josip Ðerða, Velimir Stojniæ i Ismet ©aæiri.srpU emisiji "Titoisti svedoèe" govore Svetozar Vukmanoviæ Tempo, Josip Ðerða, Velimir Stojniæ i Ismet ©aæiri. Urednik Nenad Ristiæ koristio je i arhivski materijal o susretu Tita i Envera Hod¾e u Beogradu. Emisija je emitovana 1983. godine.
29/0417h31>18h00 (0x00) ?srpNa svoj naèinUz zabavno-muzièku emisiju "Na svoj naèin" prisetite se nekih pesama i muzièara koji su obele¾ili nekada¹nju muzièku scenu.srpUz zabavno-muzièku emisiju "Na svoj naèin" prisetite se nekih pesama i muzièara koji su obele¾ili nekada¹nju muzièku scenu.
29/0418h00>18h39 (0x00) ?srpNeobaveznoEmisija "Neobavezno" bavi se ¹irokim spektrom tema. Kroz reporta¾e i intervjue donosi ¾ivopisne prièe koje æe ostaviti dubok utisak na vas.srpEmisija "Neobavezno" bavi se ¹irokim spektrom tema. Kroz reporta¾e i intervjue donosi ¾ivopisne prièe koje æe ostaviti dubok utisak na vas.
29/0418h39>19h08 (0x00) ?srpNeobaveznoJedini stanovnici istarskog sela Vrnjak su èlanovi porodice Mirka Kresiæa. Mirko prièa o sebi i selu koje je nekada bilo najbogatije u tom kraju.srpJedini stanovnici istarskog sela Vrnjak su èlanovi porodice Mirka Kresiæa. Mirko prièa o sebi i selu koje je nekada bilo najbogatije u tom kraju. Iz sela su se pedesetih godina iselili stanovnici, Italijani i ostavili svoja imanja i kuæe. Nova vlast nije blagonaklono gledala na njih, a i starosedeoci su krenuli preko granice - u novu zemlju.
29/0419h08>19h41 (0x00) ?srpKaravanEmisija je èetvrti deo putopisa raðenog o crnogorskom Sand¾aku i op¹tinama Bijelo Polje i Pljevlja.srpEmisija je èetvrti deo putopisa raðenog o crnogorskom Sand¾aku i op¹tinama Bijelo Polje i Pljevlja. U ovom delu poseæujemo planinu Bukovicu, gde se desio najveæi pokolj muslimana u Drugom svetskom ratu, zatim grad Kukanj, gde se nalazila letnja rezidencija Sandalja Hraniæa i Hercega Stefana, rudnik ©uplja stijena i mesto Od¾ak, u kojem se nalazi najveæa i najstarija lipa, èiji je preènik tri i po metara. Posebna pa¾nja posveæena je velièanstvenom kanjonu kod Ðurðeviæa Tare sa jo¹ lep¹im mostom, nastalom prema projektu in¾enjera Mijata Trojanoviæa izmeðu 1938 - 1940. godine. Most je visok oko 150 metara, a raspon najveæeg luka je 116 metara.
29/0419h41>20h24 (0x00) ?srpKrugEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.srpEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.
29/0420h24>21h47 (0x00) ?srpLakoæa postojanja - Treptaèi."Treptaèi svemira ili zapis o bolnici" je srpski dokumentarni film iz 1989. godine u re¾iji Bo¾idara Kaleziæa. Tema filma je sociologija mentalnog zdravlja.srpFilm govori o ljudima, pacijentima Specijalne zatvorske bolnice u Beogradu, koji su u stanju neuraèunljivosti izvr¹ili protivpravna dela. Pacijenti su uglavnom oboleli od shizofrenije, najèe¹æe paranoidnog tipa. Sa pacijentima su uraðeni intervjui, gde su oni obja¹njavali svoje strategije pre¾ivljavanja, oseæanja, misli...
29/0421h47>22h17 (0x00) ?srpLikovi revolucijeBranko Krsmanoviæ, ¹panski borac, narodni heroj .srpBranko Krsmanoviæ, ¹panski borac, narodni heroj (Donja Mutnica kod Paraæina, 3. oktobar 1915 - Kosmaj, 8. avgust 1941). U realizaciji emisije o poznatom revolucionaru, ¹panskom borcu i narodnom heroju Branku Krsmanoviæu uèestvovali su Brankovi ratni drugovi i saborci i Brankova sestra Natalija Krsmanoviæ. Kori¹æeni su i arhivski materijali Televizije Beograd u kojima Veljko Vlahoviæ govori o ¹panskom ratu, uèe¹æu na¹ih dobrovoljaca, i svom nerazdvojnom drugu u Pragu i ©paniji Branku Krsmanoviæu. U emisiji uèestvuje i KUD "Branko Krsmanoviæ" iz Beograda. Emisija je ralizovano povodom 65 godina od roðenja istaknutog revolucionara koji je u dve revolucije protiv fa¹izma, ©panskom graðanskom ratu i NOB - u zauzimao niz odgovornih funkcija.
29/0422h17>22h47 (0x00) ?srpRiznice kulturnog blagaOd poèetka razvoja ljudskog dru¹tva razvijala se i arhitektura.srpOd poèetka razvoja ljudskog dru¹tva razvijala se i arhitektura. Na prostoru na¹e zemlje prisutni su brojni primerci poèetka memorijalne arhitekture, poput arheolo¹kog nalazi¹ta Lepenski vir, koji je bio sedi¹te jedne od najva¾nijih i najslo¾enijih kultura praistorije. U ovoj emisiji serijala Riznice kulturnog blaga, o memorijalnoj arhitekturi govori arhitekta Bogdan Bogdanoviæ (1922 - 2010), dekan beogradskog Arhitektonskog fakulteta, jedan od osnivaèa Meðunarodne akademije arhitekture, nekada¹nji gradonaèelnik Beograda i nosilac brojnih regionalnih i evropskih priznanja. Bogdanoviæ je autor preko 20 memorijala ¹irom regiona i autor najznaèajnijih spomenika u Beogradu, Mostaru, Jasenovcu, Garavicama, Prilepu i Kru¹evcu.
29/0422h47>23h28 (0x00) ?srpNe¹to sasvim liènoU seæanju na velikane starije ¹kole dolazimo i do zaboravljenih liènosti.srpU seæanju na velikane starije ¹kole dolazimo i do zaboravljenih liènosti. Jedan od njih jeste i Nikola Bibiæ, dugogodi¹nji fotograf lista Borba i èovek èija je estetika fotografije postala paradigma primenjene umetnosti fotografije na posleratnim jugoslovenskim novèanicama.
29/0423h28>23h49 (0x00) ?srpPesnièke vedrineEmisija serijala Pesnièke vedrine posveæena je stihovima Branka Miljkoviæa. Jedan od najpoznatijih srpskih pesnika roðen je u Ni¹u januara 1934. a umro 1961. u Zagrebu.srpEmisija serijala Pesnièke vedrine posveæena je stihovima Branka Miljkoviæa. Jedan od najpoznatijih srpskih pesnika roðen je u Ni¹u januara 1934. a umro 1961. u Zagrebu. Stvarao je pod uticajem francuskih simbolista. Prva zbirka poezije pod nazivom Uzalud je budim objavljena je u Beogradu 1956. Tom zbirkom postigao je veliki uspeh kod publike i kritièara, koja ga svrstava u sam vrh srpske poezije. Dobitnik je Oktobarske nagrade za zbirku Vatra i ni¹ta 1960.
29/0423h49>00h00 (0x00) ?srpIza naslovaU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. Emisija je posveæena kompozitoru Robertu ©umanu.srpU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. Emisija je posveæena kompozitoru Robertu ©umanu. Kroz prièu o njegovom ¾ivotu i ostvarenjima provlaèe se odlomci iz ©umanovog "Karnevala".
29/0400h00>00h39 (0x00) ?srpNeobaveznoEmisija "Neobavezno" bavi se ¹irokim spektrom tema. Kroz reporta¾e i intervjue donosi ¾ivopisne prièe koje æe ostaviti dubok utisak na vas.srpEmisija "Neobavezno" bavi se ¹irokim spektrom tema. Kroz reporta¾e i intervjue donosi ¾ivopisne prièe koje æe ostaviti dubok utisak na vas.
29/0400h39>01h08 (0x00) ?srpNeobaveznoJedini stanovnici istarskog sela Vrnjak su èlanovi porodice Mirka Kresiæa. Mirko prièa o sebi i selu koje je nekada bilo najbogatije u tom kraju.srpJedini stanovnici istarskog sela Vrnjak su èlanovi porodice Mirka Kresiæa. Mirko prièa o sebi i selu koje je nekada bilo najbogatije u tom kraju. Iz sela su se pedesetih godina iselili stanovnici, Italijani i ostavili svoja imanja i kuæe. Nova vlast nije blagonaklono gledala na njih, a i starosedeoci su krenuli preko granice - u novu zemlju.
29/0401h08>01h41 (0x00) ?srpKaravanEmisija je èetvrti deo putopisa raðenog o crnogorskom Sand¾aku i op¹tinama Bijelo Polje i Pljevlja.srpEmisija je èetvrti deo putopisa raðenog o crnogorskom Sand¾aku i op¹tinama Bijelo Polje i Pljevlja. U ovom delu poseæujemo planinu Bukovicu, gde se desio najveæi pokolj muslimana u Drugom svetskom ratu, zatim grad Kukanj, gde se nalazila letnja rezidencija Sandalja Hraniæa i Hercega Stefana, rudnik ©uplja stijena i mesto Od¾ak, u kojem se nalazi najveæa i najstarija lipa, èiji je preènik tri i po metara. Posebna pa¾nja posveæena je velièanstvenom kanjonu kod Ðurðeviæa Tare sa jo¹ lep¹im mostom, nastalom prema projektu in¾enjera Mijata Trojanoviæa izmeðu 1938 - 1940. godine. Most je visok oko 150 metara, a raspon najveæeg luka je 116 metara.
29/0401h41>02h24 (0x00) ?srpKrugEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.srpEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.
30/0402h24>03h47 (0x00) ?srpLakoæa postojanja - Treptaèi."Treptaèi svemira ili zapis o bolnici" je srpski dokumentarni film iz 1989. godine u re¾iji Bo¾idara Kaleziæa. Tema filma je sociologija mentalnog zdravlja.srpFilm govori o ljudima, pacijentima Specijalne zatvorske bolnice u Beogradu, koji su u stanju neuraèunljivosti izvr¹ili protivpravna dela. Pacijenti su uglavnom oboleli od shizofrenije, najèe¹æe paranoidnog tipa. Sa pacijentima su uraðeni intervjui, gde su oni obja¹njavali svoje strategije pre¾ivljavanja, oseæanja, misli...
30/0403h47>04h17 (0x00) ?srpLikovi revolucijeBranko Krsmanoviæ, ¹panski borac, narodni heroj .srpBranko Krsmanoviæ, ¹panski borac, narodni heroj (Donja Mutnica kod Paraæina, 3. oktobar 1915 - Kosmaj, 8. avgust 1941). U realizaciji emisije o poznatom revolucionaru, ¹panskom borcu i narodnom heroju Branku Krsmanoviæu uèestvovali su Brankovi ratni drugovi i saborci i Brankova sestra Natalija Krsmanoviæ. Kori¹æeni su i arhivski materijali Televizije Beograd u kojima Veljko Vlahoviæ govori o ¹panskom ratu, uèe¹æu na¹ih dobrovoljaca, i svom nerazdvojnom drugu u Pragu i ©paniji Branku Krsmanoviæu. U emisiji uèestvuje i KUD "Branko Krsmanoviæ" iz Beograda. Emisija je ralizovano povodom 65 godina od roðenja istaknutog revolucionara koji je u dve revolucije protiv fa¹izma, ©panskom graðanskom ratu i NOB - u zauzimao niz odgovornih funkcija.
30/0404h17>04h47 (0x00) ?srpRiznice kulturnog blagaOd poèetka razvoja ljudskog dru¹tva razvijala se i arhitektura.srpOd poèetka razvoja ljudskog dru¹tva razvijala se i arhitektura. Na prostoru na¹e zemlje prisutni su brojni primerci poèetka memorijalne arhitekture, poput arheolo¹kog nalazi¹ta Lepenski vir, koji je bio sedi¹te jedne od najva¾nijih i najslo¾enijih kultura praistorije. U ovoj emisiji serijala Riznice kulturnog blaga, o memorijalnoj arhitekturi govori arhitekta Bogdan Bogdanoviæ (1922 - 2010), dekan beogradskog Arhitektonskog fakulteta, jedan od osnivaèa Meðunarodne akademije arhitekture, nekada¹nji gradonaèelnik Beograda i nosilac brojnih regionalnih i evropskih priznanja. Bogdanoviæ je autor preko 20 memorijala ¹irom regiona i autor najznaèajnijih spomenika u Beogradu, Mostaru, Jasenovcu, Garavicama, Prilepu i Kru¹evcu.
30/0404h47>05h28 (0x00) ?srpNe¹to sasvim liènoU seæanju na velikane starije ¹kole dolazimo i do zaboravljenih liènosti.srpU seæanju na velikane starije ¹kole dolazimo i do zaboravljenih liènosti. Jedan od njih jeste i Nikola Bibiæ, dugogodi¹nji fotograf lista Borba i èovek èija je estetika fotografije postala paradigma primenjene umetnosti fotografije na posleratnim jugoslovenskim novèanicama.
30/0405h28>05h49 (0x00) ?srpPesnièke vedrineEmisija serijala Pesnièke vedrine posveæena je stihovima Branka Miljkoviæa. Jedan od najpoznatijih srpskih pesnika roðen je u Ni¹u januara 1934. a umro 1961. u Zagrebu.srpEmisija serijala Pesnièke vedrine posveæena je stihovima Branka Miljkoviæa. Jedan od najpoznatijih srpskih pesnika roðen je u Ni¹u januara 1934. a umro 1961. u Zagrebu. Stvarao je pod uticajem francuskih simbolista. Prva zbirka poezije pod nazivom Uzalud je budim objavljena je u Beogradu 1956. Tom zbirkom postigao je veliki uspeh kod publike i kritièara, koja ga svrstava u sam vrh srpske poezije. Dobitnik je Oktobarske nagrade za zbirku Vatra i ni¹ta 1960.
30/0405h49>06h00 (0x00) ?srpIza naslovaU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. Emisija je posveæena kompozitoru Robertu ©umanu.srpU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. Emisija je posveæena kompozitoru Robertu ©umanu. Kroz prièu o njegovom ¾ivotu i ostvarenjima provlaèe se odlomci iz ©umanovog "Karnevala".
30/0406h00>06h39 (0x00) ?srpNeobaveznoEmisija "Neobavezno" bavi se ¹irokim spektrom tema. Kroz reporta¾e i intervjue donosi ¾ivopisne prièe koje æe ostaviti dubok utisak na vas.srpEmisija "Neobavezno" bavi se ¹irokim spektrom tema. Kroz reporta¾e i intervjue donosi ¾ivopisne prièe koje æe ostaviti dubok utisak na vas.
30/0406h39>07h08 (0x00) ?srpNeobaveznoJedini stanovnici istarskog sela Vrnjak su èlanovi porodice Mirka Kresiæa. Mirko prièa o sebi i selu koje je nekada bilo najbogatije u tom kraju.srpJedini stanovnici istarskog sela Vrnjak su èlanovi porodice Mirka Kresiæa. Mirko prièa o sebi i selu koje je nekada bilo najbogatije u tom kraju. Iz sela su se pedesetih godina iselili stanovnici, Italijani i ostavili svoja imanja i kuæe. Nova vlast nije blagonaklono gledala na njih, a i starosedeoci su krenuli preko granice - u novu zemlju.
30/0407h08>07h41 (0x00) ?srpKaravanEmisija je èetvrti deo putopisa raðenog o crnogorskom Sand¾aku i op¹tinama Bijelo Polje i Pljevlja.srpEmisija je èetvrti deo putopisa raðenog o crnogorskom Sand¾aku i op¹tinama Bijelo Polje i Pljevlja. U ovom delu poseæujemo planinu Bukovicu, gde se desio najveæi pokolj muslimana u Drugom svetskom ratu, zatim grad Kukanj, gde se nalazila letnja rezidencija Sandalja Hraniæa i Hercega Stefana, rudnik ©uplja stijena i mesto Od¾ak, u kojem se nalazi najveæa i najstarija lipa, èiji je preènik tri i po metara. Posebna pa¾nja posveæena je velièanstvenom kanjonu kod Ðurðeviæa Tare sa jo¹ lep¹im mostom, nastalom prema projektu in¾enjera Mijata Trojanoviæa izmeðu 1938 - 1940. godine. Most je visok oko 150 metara, a raspon najveæeg luka je 116 metara.
30/0407h41>08h24 (0x00) ?srpKrugEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.srpEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.
30/0408h24>09h47 (0x00) ?srpLakoæa postojanja - Treptaèi."Treptaèi svemira ili zapis o bolnici" je srpski dokumentarni film iz 1989. godine u re¾iji Bo¾idara Kaleziæa. Tema filma je sociologija mentalnog zdravlja.srpFilm govori o ljudima, pacijentima Specijalne zatvorske bolnice u Beogradu, koji su u stanju neuraèunljivosti izvr¹ili protivpravna dela. Pacijenti su uglavnom oboleli od shizofrenije, najèe¹æe paranoidnog tipa. Sa pacijentima su uraðeni intervjui, gde su oni obja¹njavali svoje strategije pre¾ivljavanja, oseæanja, misli...
30/0409h47>10h17 (0x00) ?srpLikovi revolucijeBranko Krsmanoviæ, ¹panski borac, narodni heroj .srpBranko Krsmanoviæ, ¹panski borac, narodni heroj (Donja Mutnica kod Paraæina, 3. oktobar 1915 - Kosmaj, 8. avgust 1941). U realizaciji emisije o poznatom revolucionaru, ¹panskom borcu i narodnom heroju Branku Krsmanoviæu uèestvovali su Brankovi ratni drugovi i saborci i Brankova sestra Natalija Krsmanoviæ. Kori¹æeni su i arhivski materijali Televizije Beograd u kojima Veljko Vlahoviæ govori o ¹panskom ratu, uèe¹æu na¹ih dobrovoljaca, i svom nerazdvojnom drugu u Pragu i ©paniji Branku Krsmanoviæu. U emisiji uèestvuje i KUD "Branko Krsmanoviæ" iz Beograda. Emisija je ralizovano povodom 65 godina od roðenja istaknutog revolucionara koji je u dve revolucije protiv fa¹izma, ©panskom graðanskom ratu i NOB - u zauzimao niz odgovornih funkcija.
30/0410h17>10h47 (0x00) ?srpRiznice kulturnog blagaOd poèetka razvoja ljudskog dru¹tva razvijala se i arhitektura.srpOd poèetka razvoja ljudskog dru¹tva razvijala se i arhitektura. Na prostoru na¹e zemlje prisutni su brojni primerci poèetka memorijalne arhitekture, poput arheolo¹kog nalazi¹ta Lepenski vir, koji je bio sedi¹te jedne od najva¾nijih i najslo¾enijih kultura praistorije. U ovoj emisiji serijala Riznice kulturnog blaga, o memorijalnoj arhitekturi govori arhitekta Bogdan Bogdanoviæ (1922 - 2010), dekan beogradskog Arhitektonskog fakulteta, jedan od osnivaèa Meðunarodne akademije arhitekture, nekada¹nji gradonaèelnik Beograda i nosilac brojnih regionalnih i evropskih priznanja. Bogdanoviæ je autor preko 20 memorijala ¹irom regiona i autor najznaèajnijih spomenika u Beogradu, Mostaru, Jasenovcu, Garavicama, Prilepu i Kru¹evcu.
30/0410h47>11h28 (0x00) ?srpNe¹to sasvim liènoU seæanju na velikane starije ¹kole dolazimo i do zaboravljenih liènosti.srpU seæanju na velikane starije ¹kole dolazimo i do zaboravljenih liènosti. Jedan od njih jeste i Nikola Bibiæ, dugogodi¹nji fotograf lista Borba i èovek èija je estetika fotografije postala paradigma primenjene umetnosti fotografije na posleratnim jugoslovenskim novèanicama.
30/0411h28>11h49 (0x00) ?srpPesnièke vedrineEmisija serijala Pesnièke vedrine posveæena je stihovima Branka Miljkoviæa. Jedan od najpoznatijih srpskih pesnika roðen je u Ni¹u januara 1934. a umro 1961. u Zagrebu.srpEmisija serijala Pesnièke vedrine posveæena je stihovima Branka Miljkoviæa. Jedan od najpoznatijih srpskih pesnika roðen je u Ni¹u januara 1934. a umro 1961. u Zagrebu. Stvarao je pod uticajem francuskih simbolista. Prva zbirka poezije pod nazivom Uzalud je budim objavljena je u Beogradu 1956. Tom zbirkom postigao je veliki uspeh kod publike i kritièara, koja ga svrstava u sam vrh srpske poezije. Dobitnik je Oktobarske nagrade za zbirku Vatra i ni¹ta 1960.
30/0411h49>12h00 (0x00) ?srpIza naslovaU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. Emisija je posveæena kompozitoru Robertu ©umanu.srpU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. Emisija je posveæena kompozitoru Robertu ©umanu. Kroz prièu o njegovom ¾ivotu i ostvarenjima provlaèe se odlomci iz ©umanovog "Karnevala".
30/0412h00>12h39 (0x00) ?srpNeobaveznoEmisija "Neobavezno" bavi se ¹irokim spektrom tema. Kroz reporta¾e i intervjue donosi ¾ivopisne prièe koje æe ostaviti dubok utisak na vas.srpEmisija "Neobavezno" bavi se ¹irokim spektrom tema. Kroz reporta¾e i intervjue donosi ¾ivopisne prièe koje æe ostaviti dubok utisak na vas.
30/0412h39>13h08 (0x00) ?srpNeobaveznoJedini stanovnici istarskog sela Vrnjak su èlanovi porodice Mirka Kresiæa. Mirko prièa o sebi i selu koje je nekada bilo najbogatije u tom kraju.srpJedini stanovnici istarskog sela Vrnjak su èlanovi porodice Mirka Kresiæa. Mirko prièa o sebi i selu koje je nekada bilo najbogatije u tom kraju. Iz sela su se pedesetih godina iselili stanovnici, Italijani i ostavili svoja imanja i kuæe. Nova vlast nije blagonaklono gledala na njih, a i starosedeoci su krenuli preko granice - u novu zemlju.
30/0413h08>13h41 (0x00) ?srpKaravanEmisija je èetvrti deo putopisa raðenog o crnogorskom Sand¾aku i op¹tinama Bijelo Polje i Pljevlja.srpEmisija je èetvrti deo putopisa raðenog o crnogorskom Sand¾aku i op¹tinama Bijelo Polje i Pljevlja. U ovom delu poseæujemo planinu Bukovicu, gde se desio najveæi pokolj muslimana u Drugom svetskom ratu, zatim grad Kukanj, gde se nalazila letnja rezidencija Sandalja Hraniæa i Hercega Stefana, rudnik ©uplja stijena i mesto Od¾ak, u kojem se nalazi najveæa i najstarija lipa, èiji je preènik tri i po metara. Posebna pa¾nja posveæena je velièanstvenom kanjonu kod Ðurðeviæa Tare sa jo¹ lep¹im mostom, nastalom prema projektu in¾enjera Mijata Trojanoviæa izmeðu 1938 - 1940. godine. Most je visok oko 150 metara, a raspon najveæeg luka je 116 metara.
30/0413h41>14h24 (0x00) ?srpKrugEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.srpEmisija "Krug" donosi autentièni uvid u nekada¹nji ¾ivot u Srbiji kroz razlièite reporta¾e snimljene ¹ezdesetih i sedamdesetih godina 20. veka.
30/0414h24>15h47 (0x00) ?srpLakoæa postojanja - Treptaèi."Treptaèi svemira ili zapis o bolnici" je srpski dokumentarni film iz 1989. godine u re¾iji Bo¾idara Kaleziæa. Tema filma je sociologija mentalnog zdravlja.srpFilm govori o ljudima, pacijentima Specijalne zatvorske bolnice u Beogradu, koji su u stanju neuraèunljivosti izvr¹ili protivpravna dela. Pacijenti su uglavnom oboleli od shizofrenije, najèe¹æe paranoidnog tipa. Sa pacijentima su uraðeni intervjui, gde su oni obja¹njavali svoje strategije pre¾ivljavanja, oseæanja, misli...
30/0415h47>16h17 (0x00) ?srpLikovi revolucijeBranko Krsmanoviæ, ¹panski borac, narodni heroj .srpBranko Krsmanoviæ, ¹panski borac, narodni heroj (Donja Mutnica kod Paraæina, 3. oktobar 1915 - Kosmaj, 8. avgust 1941). U realizaciji emisije o poznatom revolucionaru, ¹panskom borcu i narodnom heroju Branku Krsmanoviæu uèestvovali su Brankovi ratni drugovi i saborci i Brankova sestra Natalija Krsmanoviæ. Kori¹æeni su i arhivski materijali Televizije Beograd u kojima Veljko Vlahoviæ govori o ¹panskom ratu, uèe¹æu na¹ih dobrovoljaca, i svom nerazdvojnom drugu u Pragu i ©paniji Branku Krsmanoviæu. U emisiji uèestvuje i KUD "Branko Krsmanoviæ" iz Beograda. Emisija je ralizovano povodom 65 godina od roðenja istaknutog revolucionara koji je u dve revolucije protiv fa¹izma, ©panskom graðanskom ratu i NOB - u zauzimao niz odgovornih funkcija.
30/0416h17>16h47 (0x00) ?srpRiznice kulturnog blagaOd poèetka razvoja ljudskog dru¹tva razvijala se i arhitektura.srpOd poèetka razvoja ljudskog dru¹tva razvijala se i arhitektura. Na prostoru na¹e zemlje prisutni su brojni primerci poèetka memorijalne arhitekture, poput arheolo¹kog nalazi¹ta Lepenski vir, koji je bio sedi¹te jedne od najva¾nijih i najslo¾enijih kultura praistorije. U ovoj emisiji serijala Riznice kulturnog blaga, o memorijalnoj arhitekturi govori arhitekta Bogdan Bogdanoviæ (1922 - 2010), dekan beogradskog Arhitektonskog fakulteta, jedan od osnivaèa Meðunarodne akademije arhitekture, nekada¹nji gradonaèelnik Beograda i nosilac brojnih regionalnih i evropskih priznanja. Bogdanoviæ je autor preko 20 memorijala ¹irom regiona i autor najznaèajnijih spomenika u Beogradu, Mostaru, Jasenovcu, Garavicama, Prilepu i Kru¹evcu.
30/0416h47>17h28 (0x00) ?srpNe¹to sasvim liènoU seæanju na velikane starije ¹kole dolazimo i do zaboravljenih liènosti.srpU seæanju na velikane starije ¹kole dolazimo i do zaboravljenih liènosti. Jedan od njih jeste i Nikola Bibiæ, dugogodi¹nji fotograf lista Borba i èovek èija je estetika fotografije postala paradigma primenjene umetnosti fotografije na posleratnim jugoslovenskim novèanicama.
30/0417h28>17h49 (0x00) ?srpPesnièke vedrineEmisija serijala Pesnièke vedrine posveæena je stihovima Branka Miljkoviæa. Jedan od najpoznatijih srpskih pesnika roðen je u Ni¹u januara 1934. a umro 1961. u Zagrebu.srpEmisija serijala Pesnièke vedrine posveæena je stihovima Branka Miljkoviæa. Jedan od najpoznatijih srpskih pesnika roðen je u Ni¹u januara 1934. a umro 1961. u Zagrebu. Stvarao je pod uticajem francuskih simbolista. Prva zbirka poezije pod nazivom Uzalud je budim objavljena je u Beogradu 1956. Tom zbirkom postigao je veliki uspeh kod publike i kritièara, koja ga svrstava u sam vrh srpske poezije. Dobitnik je Oktobarske nagrade za zbirku Vatra i ni¹ta 1960.
30/0417h49>18h00 (0x00) ?srpIza naslovaU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. Emisija je posveæena kompozitoru Robertu ©umanu.srpU okviru serije "Iza naslova" gledaoci se upoznaju sa svetom koji se krije iza svojevrsne "ozbiljnosti" klasiène muzike. Emisija je posveæena kompozitoru Robertu ©umanu. Kroz prièu o njegovom ¾ivotu i ostvarenjima provlaèe se odlomci iz ©umanovog "Karnevala".
30/0418h00>18h44 (0x00) ?srpMeðutimU ovoj emisiji, urednik Feliks Pa¹iæ sa gostima - Momèilom Vukotiæem (fudbaler), Danom Milosavljeviæ (narodni heroj), Vukom Paviæeviæem (profesorom etike), Milovanom Danojloviæem (knji¾evnik),.srpU ovoj emisiji, urednik Feliks Pa¹iæ sa gostima - Momèilom Vukotiæem (fudbaler), Danom Milosavljeviæ (narodni heroj), Vukom Paviæeviæem (profesorom etike), Milovanom Danojloviæem (knji¾evnik), Manojlom Broèiæem (sociolog) i Ðorðem Marjanoviæem (pevaè i estradni umetnik) traga za odgovorima na pitanja: ko je junak na¹eg doba? da li ga poznajemo? da li smo spremni da ga prepoznamo? ¹ta je to ¹to jedno delo nekog èoveka èini junaèkim delom? koja su to moralna svojstva koja treba da ima jedan junak?
30/0418h44>19h49 (0x00) ?srpPolitièki sukobi u JugoslavijiTema treæe epizode su sporovi izmeðu politièkih partija konstitutivnih naroda Kraljevine SHS oko dr¾avnog ureðenja koje su voðene od dono¹enja Vidovdanskog ustava 1921.srpTema treæe epizode su sporovi izmeðu politièkih partija konstitutivnih naroda Kraljevine SHS oko dr¾avnog ureðenja koje su voðene od dono¹enja Vidovdanskog ustava 1921. godine do uspostavljanja diktature 1929. godine.
30/0419h49>20h50 (0x00) ?srpPolitièki sukobi u JugoslavijiTema ove emisije su sporovi izmeðu politièkih partija konstitutivnih naroda Kraljevine SHS oko dr¾avnog ureðenja koje su voðene od dono¹enja Vidovdanskog ustava 1921.srpTema ove emisije su sporovi izmeðu politièkih partija konstitutivnih naroda Kraljevine SHS oko dr¾avnog ureðenja koje su voðene od dono¹enja Vidovdanskog ustava 1921. godine do uspostavljanja diktature 1929. godine.
30/0420h50>21h30 (0x00) ?srpMilan Ka¹aninUrednik i reditelj Dragan M. Æirjaniæ autor je serije o Milanu Ka¹aninu, prvom na¹em doktoru istorije umetnosti, studentu Sorbone i odliènom poznavaocu srednjovekovne knji¾evnosti.srpUrednik i reditelj Dragan M. Æirjaniæ autor je serije o Milanu Ka¹aninu, prvom na¹em doktoru istorije umetnosti, studentu Sorbone i odliènom poznavaocu srednjovekovne knji¾evnosti. Aristokrata po izgledu, pona¹anju i oseæanju du¾nosti, ovaj knji¾evnik, esejista, direktor Muzeja kneza Pavla i Galerije fresaka, zalagao se za prave vrednosti, smatrajuæi da je èovek tajna, nauci nedostupna.
30/0421h30>22h10 (0x00) ?srpMilan Ka¹aninMilan Ka¹anin, veliko je ime na¹e istorije umetnosti, pisac, direktor i osnivaè Muzeja kneza Pavla i Galerije fresaka, svojim ¾ivotnim opredeljenjima, postojano¹æu i u najte¾im okolnostima,.srpOva epizoda "Svetlost srednjeg veka", govori o velikom periodu srpske dr¾ave, njenoj vladarskoj ideologiji i njenoj velikoj kulturi izra¾enoj u delima sakralne umetnosti. Prvi je stavio u evropski kontekst, dela na¹eg freskoslikarstva i kamene plastike. O maestralnom i jedinstvenom tumaèenju te umetnosti govore nam pokojni akademik Dejan Medakoviæ i prof. Radmila Marinkoviæ. Ka¹anin je i vrstan literata i esejista. O njegovom knji¾evnom delu govori Ljiljana ©op i prof. Dragan Nedeljkoviæ.
30/0422h10>22h46 (0x00) ?srpOstav¹tina za buduænostÈuveni serijal Redakcije za kulturu RTS-a podseæa na najznaèajnije domaæe liènosti kulture i umetnosti.srpÈuveni serijal Redakcije za kulturu RTS-a podseæa na najznaèajnije domaæe liènosti kulture i umetnosti.
30/0422h46>23h36 (0x00) ?srpPogled - Poslednja odbranaNemaèki oficiri i vojnici, 15. maja 1942. godine, do¹li su u valjevski bioskop "Central" spremni da u¾ivaju u projekciji filmskog mjuzikla.srpNemaèki oficiri i vojnici, 15. maja 1942. godine, do¹li su u valjevski bioskop "Central" spremni da u¾ivaju u projekciji filmskog mjuzikla. Svetla su uga¹ena, film je poèeo i usledio je ¹ok! Na platnu su videli svog voðu Adolfa Hitlera u komiènim scenama. Neko je izvadio pi¹tolj i osuo paljbu, uz povike da se film odmah prekine. O ovom, za nemaèke vojnike pravom ko¹maru, do detalja je obave¹ten i sam Hitler. ©ta se zapravo desilo? Te veèeri je prikazan do tada strogo zabranjen film "Veliki diktator" Èarlija Èaplina. U bioskop je filmsku kopiju podmetnuo Nikola Rado¹eviæ, tada sedamnaestogodi¹njak, koji je radio kao fizièki radnik u magacinu Udru¾enja bioskopa u Beogradu. Poèetkom proleæa 1942. godine u skladi¹ta ispod Kalemegdana stigla je isporuka nekoliko zaplenjenih filmova, a meðu njima je bio i "Veliki diktator" Nikolinog filmskog heroja Èarlija Èaplina. O tome je obavestio svoje drugove, èlanove pokreta otpora "Plava pantljika". Svi zajedno su do¹li na ideju da filmom obmanu fa¹iste, uz procenu da tako ne¹to, zbog stroge kontrole, ne mo¾e da se uradi u Beogradu. Jedina ¹ansa je bila da se film prika¾e negde u provinciji. Odabrano je Valjevo, jer je tamo ¾iveo deda Nikole Rado¹eviæa. O neverovatnoj premijeri Èaplinovog legendarnog filma u Valjevu, a potom i o svom hap¹enju, suðenju, boravku u logoru u Berlinu i bekstvu nakon bombardovanja amerièke avijacije, profesor Nikola Rado¹eviæ govorio je pred kamerama RTS-a 2011. godine. Profesor Nikola Rado¹eviæ (1926- 2013) studije fotografije zavr¹io je u.
30/0423h36>23h51 (0x00) ?srpMali koncertPratite emisiju "Mali koncert", muzièki, kulturno-umetnièki program koji nam donosi snimke koncerata.srpPratite emisiju "Mali koncert", muzièki, kulturno-umetnièki program koji nam donosi snimke koncerata.
30/0423h51>23h52 (0x00) ?srpArhivske minijatureU ovoj kratkoj formi upoznajte razlièite znamenitosti, ljude i manifestacije.srpU ovoj kratkoj formi upoznajte razlièite znamenitosti, ljude i manifestacije.
30/0423h52>00h00 (0x00) ?srpArhivske minijatureU ovoj kratkoj formi upoznajte razlièite znamenitosti, ljude i manifestacije.srpU ovoj kratkoj formi upoznajte razlièite znamenitosti, ljude i manifestacije.
30/0400h00>00h44 (0x00) ?srpMeðutimU ovoj emisiji, urednik Feliks Pa¹iæ sa gostima - Momèilom Vukotiæem (fudbaler), Danom Milosavljeviæ (narodni heroj), Vukom Paviæeviæem (profesorom etike), Milovanom Danojloviæem (knji¾evnik),.srpU ovoj emisiji, urednik Feliks Pa¹iæ sa gostima - Momèilom Vukotiæem (fudbaler), Danom Milosavljeviæ (narodni heroj), Vukom Paviæeviæem (profesorom etike), Milovanom Danojloviæem (knji¾evnik), Manojlom Broèiæem (sociolog) i Ðorðem Marjanoviæem (pevaè i estradni umetnik) traga za odgovorima na pitanja: ko je junak na¹eg doba? da li ga poznajemo? da li smo spremni da ga prepoznamo? ¹ta je to ¹to jedno delo nekog èoveka èini junaèkim delom? koja su to moralna svojstva koja treba da ima jedan junak?
30/0400h44>01h49 (0x00) ?srpPolitièki sukobi u JugoslavijiTema treæe epizode su sporovi izmeðu politièkih partija konstitutivnih naroda Kraljevine SHS oko dr¾avnog ureðenja koje su voðene od dono¹enja Vidovdanskog ustava 1921.srpTema treæe epizode su sporovi izmeðu politièkih partija konstitutivnih naroda Kraljevine SHS oko dr¾avnog ureðenja koje su voðene od dono¹enja Vidovdanskog ustava 1921. godine do uspostavljanja diktature 1929. godine.
30/0401h49>02h50 (0x00) ?srpPolitièki sukobi u JugoslavijiTema ove emisije su sporovi izmeðu politièkih partija konstitutivnih naroda Kraljevine SHS oko dr¾avnog ureðenja koje su voðene od dono¹enja Vidovdanskog ustava 1921.srpTema ove emisije su sporovi izmeðu politièkih partija konstitutivnih naroda Kraljevine SHS oko dr¾avnog ureðenja koje su voðene od dono¹enja Vidovdanskog ustava 1921. godine do uspostavljanja diktature 1929. godine.